Theatrum Memoriae: Prikazana grandiozna historija najveće pozorišne kuće u BiH

0
A. G. Z.

Godinu nakon otvaranja prvog dijela izložbe Theatrum Memoriae, kojom je obilježen veliki jubilej stogodišnjice postojanja i rada Narodnog pozorišta Sarajevo, ovaj multimedijalni projekt realiziran je i u svojoj drugoj fazi.

Projekt vizualizacije historije Narodnog pozorišta sada je proširen u domene dizajna enterijera službenog dijela najveće teatarske kuće u BiH.

Kroz svoje sada već stogodišnje djelovanje, Narodno pozorište Sarajevo ostvarilo je više od 1500 premijera- dramskih, opernih i baletnih, kao i veliki broj horskih i solističkih koncerata , a sve to u prostorijama jedne od najimpozantnijih austorugarskih građevina u srcu grada, u nekadašnjem Društvenom domu koji je 1896. projektovao Karel Pařík- 'Čeh koji je gradio europsko Sarajevo'.

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Večeras otvorenje izložbe 'Theatrum Memoriae: Narodno pozorište Sarajevo 1921–2021'

Projekat Theatrum Memoriae realizira se u nekoliko faza. Kustos izložbe i autor projekta, historičar umjetnosti i komparativist Igor Vučak, dao je rezime višemjesečnog procesa realizacije:

'Bila je privilegija ući u novu fazu projekta i prikazati još jedan dio arhivske građe koja svjedoči o grandioznoj historiji naše najveće pozorišne kuće. Mi smo ovog puta u prezentaciju inkorporirali preko 200 pozorišnih fotografija koje su digitalizirane i vizuelno obrađene tako da mogu postati dio jedne, po dizmenzijama skoro pa barokne kompozicije, koja prikazuje neke od značajnih trenutaka u historiji NPS-a, kazao je, između ostalog, Vučak.

Direktor Narodnog pozorišta Sarajevo Dino Mustafić kazao je da publika ima priliku, na najsavremenijoj tehnologiji, upoznati se sa stogodišnjom historijom NPS.

'Nadam se da će projekt potaknuti mnoge da razmišljamo o Narodnom pozorištu kao spomeniku kulture koji u svojoj formaciji, uključujući pozorišni trg Susan Sontag te kapacitetima kojima raspolažemo i kao umjetnička kuća i kao nezaobilazni objekat kulture u turističkom ponudi Sarajeva- širimo priču kulturne infrastrukture i ponude kada je u pitanju i turizam', poručio je Mustafić.

Pored autora projekta, značajnu ulogu u realizaciji imali su fotograf i dizajner Romano Kuduzović, grafički ditajner Admir Šljivnjak, proiducent Ismar Hadžiabdić i direktor NPS Dino Mustafić, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Arhiv NPS, pozorišne monografije i časopisi kao i privatni arhivi pojedinih pozorišnih umjetnika pružili su vrijednu arhivsku građu u procesu realizacije ovog projekta. Projekat je realizovan pod pokroviteljstvom Ureda Europske unije u BiH.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak