Praznik muzike: Praizvedeno devet novih simfonijskih kompozicija bh. autora
Bosna i Hercegovina bogatija je za deset simfonijskih djela umjetničke muzike čiji su autori savremeni domaći kompozitori.
Djela su nastala u okrivu konkursa koji je objavila Asocijacija kompozitora i muzičkih stvaralaca BiH (AMUS), koja je 2021. godinu posebno posvetila razvoju umjetničke muzike.
Objedinjene pod zajedničkim nazivom „Savremenici“, praizvedbe novih kompozicija izvedene su sinoć na koncertu u Domu oružanih snaga BiH.
Zavidovići i dalje bez struje: Gradonačelnica iskreno – 'Da bar mogu popraviti dalekovode'
Ovo je bila prilika i da čujemo Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Sarajevu u punom sastavu, koji je sigurnom rukom vodio dirigent i jedan od autora Emir Mejremić.
Simfonijski orkestar kao instrument izvedbe bio je okvir u kojem su predstavljeni raznoliki autorski pristupi i kompozicioni stilovi. Muzički materijal kretao se od mekog, gotovo romantičnog viđenja folklornih tema iz BiH, pa do avangardnog tretmana u muzičkom promišljanju savremenih globalnih izazova poput klimatskih promjena ili vještačke inteligencije.
Zajednički imenitelj svih predstavljenih djela je bogata orkestracija u kojoj se autori nisu „štedjeli“ – pokazatelj ispravne odluke organizatora konkursa da autore ne ograniči manjim izvođačkim aparatima već da im da odriješene ruke kroz mnogobrojnost i široku zvučnu paletu simfonijskog orkestra. Za nadati se da će se ovakvi konkursi ponavljati i u budućnosti, jer je ovim koncertom pokazano i dokazano da naša zemlja ne oskudijeva u autorskim i kreativnim potencijalima muzičke umjetnosti.
Svoje prve javne izvedbe sinoć su doživjele kompozicije:
Moving Landscape Glitched za simfonijski orkestar i live interaktivni video, kompozitora Ališera Sijarića (uz video Irfana Brkovića I fotografiju Marka Jovančića);
Krajiške skice kompozitora Mladena Jankovića,
Bright Earth kompozitora Igora Karače;
Svita za simfonijski orkestar Šerbet autora Hajrudina Muhića;
Machiavellian Hypomania autorice Hanan Hadžajlić,
Forged autora Dine Rešidbegovića,
Simfonijska rapsodija autora Tonija Toplana,
Machina in Dubio za simfonijski orkestar i elektronski zvuk autporice Svjetlane Bukvić;
te Elegija kompozitora i dirigenta orkestra Emira Mejremića.
Nažalost nije izvedena kompozicija Necropolis koju je autor David Mastikosa povukao iz programa.
“Ovaj impresivni događaj je vrlo značajan korak u razvoju bosanskohercegovačke umjetničke muzike, te predstavlja model za kreiranje projekata koje historija poslije prepoznaje kao naslijeđe”, istaknula je muzikologinja dr. Amila Ramović u svom uvodnom izlaganju.
Kroz ovakve inicijative unapređuje se stvaralačka djelatnost, bogati kulturna baština I daje motiv savremenicima. Koji ne moraju nužno biti iz istog kruga. Stoga treba pozdraviti I mali izlazak u područje savremene likovne umjetnosti BiH, korz korištenje djela grafičara Denisa Haračića za plakat koncerta Savremenici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.