Ono što ostaje: Objavljena knjiga o životu žena Srebrenice i Podrinja
Knjiga Ono što ostaje, koja je prije sedam dana izašla iz štampe, rezultat je dvogodišnjeg istraživačkog rada o životu žena Srebrenice i Podrinja nakon izvršenog genocida.
Autorica knjige je Esnefa Smajlović-Muhić koja o svojoj knjizi za portal Radiosarajevo.ba kaže:
"Kroz autentičnu poetiku svjedočenja prikazano je trideset tragedija žena Srebrenice i Podrinja, njihovih trideset sudbina. Mnogo je majki Srebrenice i Podrinja o kojima se ne zna ništa a zaslužuju da ih pamte buduće generacije. Iz tog razloga je iznikla knjiga naslova Ono što ostaje."
Upaljen meteoalarm u nekoliko regija u BiH: Meteorolozi posebno upozorili na ovo područje
Srebreničanka Esnefa Smajlović-Muhić: Suze u očima babe Omera još uvijek me prate
Smajlović-Muhić ističe kako je glas žena Srebrenice i Podrinja značajan "jer su svojom borbom za istinu i pravdu obilježile jedan dug period nakon završetka agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Njihova borba, poručuje naša sagovornica, nastavlja se i danas u vrijeme izlaska ove knjige.
"Tema mog istraživanja u ovoj knjizi je bila život žena povratnica koje danas žive u srebreničkom kraju suočene sa posljedicama ličnih tragedija", zaključuje Smajlović-Muhić.
Recenzeti knjige su: akademik Emir Ramić, akademik Mustafa Cerić i doc.dr. Mersada Nuruddina Agović. Knjiga je, kao dokument, od neprocjenjivog značaja za našu i buduće generacije poručuju recenzenti, koji knjigu Ono što ostaje preporučuju širokoj čitalačkoj publici, bibliotekama i arhivima kao dio kolekcije spisa i dokumenata.
Inače, Esnefa Smajlović-Muhić autorica je sljedećih izdanja:
Život prije i poslije Srebrenice (2018-2019), prvo izdanje i drugo izdanje
Life before and after Srebrenica (2018), englesko izdanje
Majka Hatidža (2020)
Srebrenitsa Öncesi ve Sonrasinda Hayat (2020), tursko izdanje
Ono što ostaje (2022)
Esnefa Smajlović-Muhić je Srebreničanka koja je na početku agresije na Bosnu i Hercegovinu imala 19 godina.
U genocidu su joj ubijeni dedo Osman, njegovi sinovi Omer i Jusuf, unuci Samedin i Fahrudin, dedina braća Atif i Abid, dedini bratići Mešan, Smajo, Halid,Mustafa, Senahid, dedini amiđići, sestrići, moje dajdže, dajdžići, tetići i tako redom... oca Omera su pronašli na području Bratunca.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.