Izložba Selme Ćatović-Hughes: 'Zaboravljeno bojno polje' je potraga za tragovima prošlosti porodice

0
Radiosarajevo.ba

Izložba Selme Ćatović-Hughes "Zaboravljeno bojno polje", zasnovana na njenoj ličnoj potrazi za tragovima prošlosti njene porodice, otvorena je u petak, 17. marta, u prostorijama BIRN-ove Reporterske kuće u Sarajevu.

Da bi kreirala svoju instalaciju, Ćatović-Hughes je tragala za izvještajima svjedoka, mapama, nacrtima i drugim materijalima koji se odnose na zapadnu liniju fronta u Sarajevu - područje oko naselja Otes i Azići, gdje je njen otac ubijen u novembru. 1992.  godine, tokom rata u Bosni i Hercegovini.

"Poređenje satelitskih snimaka od 2002. do 2022. pokazuje radikalne promjene i razvoj građevina na tom području, pri čemu su izbrisani svi tragovi bojnog polja, a nisu sačuvani ni historijski značajni artefakti koji bi mogli pomoći u kulturnom i kolektivnom sjećanju", kazala je Ćatović-Hughes za BIRN.

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Ona je tokom opsade Sarajeva 1992-95. bila tinejdžerka i izložba predstavlja njen pokušaj da tri decenije kasnije odgonetne i reinterpretira svoja sjećanja.

Iako se radi o ličnom projektu, Ćatović-Hughes se nada da će stvoriti prostor za dijalog o ovom djelu sarajevskog ratišta o kojem se malo priča.

"Ovo su glasovi iz prošlosti, koji nam na simboličan način daju smjernice kako da izgradimo inkluzivnu budućnost, u kojoj priče pojedinaca trebaju postati kolektivno sjećanje", navodi ona.

Kultura sjećanja: Bogat program Modula memorije - od Vječite Vijećnice do Laibacha

Izložba je postavljena u BIRN-ov regionalni muzej – Reporterska kuća, posvećena pitanjima povezanih s ratovime u bivšoj Jugoslaviji i ulogu medija u sukobima.

Projekat Ćatović Hughesa zasnovan je na istraživanju arhiva Haškog tribunala, u sklopu projekta Jačanje odgovornosti i procesa sjećanja na Balkanu, finansiranog od strane Regionalnog programa vladavine prava Matra.

Izložba je podržana od strane Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju (SIDA) i Historijskog muzeja BiH.

Promocija knjige akademika Pejanovića 'Bosna i Hercegovina – 30 godina od sticanja nezavisnosti'

Izložba će trajati od 17. do 24. marta, a može se pogledati svaki dan u periodu od 12:00 do 17:00 sati u prostorijama Reporterske kuće, Ferhadija 10, Sarajevo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak