Čuvar historije Bosne i Hercegovine: Zemaljski muzej danas slavi 135. rođendan
Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine osnovan je 1888. godine i najstarija je moderna kulturna i naučna ustanova u Bosni i Hercegovini zapadnog tipa. Samom osnivanju prethodio je dug period u kojem su brojni pojedinci ili grupe intelektualaca ukazivali na potrebe za jednom takvom ustanovom.
Bosna i Hercegovina, kao jedna od još uvijek neistraženih zemalja Balkana, privlačila je radoznalost mnogih naučnika, naročito onih iz Austro-Ugarske, ali i kvazi naučnika, što je već prvih godina okupacije rezultiralo raznošenjem spomenika kulture iz naših krajeva. To je doprinijelo poduzimanju konkretnijih mjera u cilju ostvarivanja dugo prisutne ideje o osnivanju muzeja, što se ogledalo u osnivanju Muzejskog društva nakon čega je 1. februara 1888. godine Zemaljska vlada osnovala Zemaljski muzej za Bosnu i Hercegovinu.
Budući da je prostor u kome je Muzej bio prvobitno smješten uskoro postao suviše skučen i nepogodan, 1908. godine pristupilo se izgradnji novih zgrada. Gradnja je završena 1913. godine, a Muzej otvoren za javnost 4. oktobra iste godine.
Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi
Zemaljski muzej BiH ima jedinstvenu mogućnost učešća u izložbi "The First Kings of Europe" u SAD-u
Sve posjetioce očekuje bogat program, a vrijedni kolektiv je izdvojio samo neke stvari:
10:00–19:00 sati Prodaja muzejskih publikacija po sniženim cijenama (50%)
10:00–11:00 sati Dani otvorenih vrata biblioteke ZMBiH – razgledavanje depoa uz prateću izložbu o Glasniku ZMBiH (1. TERMIN)
11:00–12:00 sati Promocija Glasnika ZMBiH, Sveska za Prirodne nauke broj 39 (promotori: Prof. dr. Dalibor Ballian i dr. sc. Dražen Kotrošan)
12:00 sati Otvorenje izložbe „Before It's Gone“, u suradnji s Academy VII
12:00–13:00 sati Sarajevska hagada (1. TERMIN)
13:00–14:00 sati Promocija Glasnika ZMBiH, Sveska za Etnologiju broj 51 i studije Sevdalinka – od prve vijesti do savremenih pjevača, uz muzički program ansambla alteRatio
(promotori: dr. Tamara Karača Beljak, dr. Sead Šemsović, dr. Nirha Efendić i mr. Lebiba Džeko)
17:00–18:00 sati Radionica za djecu „Sevdalinka kroz historiju Bosne i Hercegovine“ (broj učesnika 10-15, uz prethodnu prijavu putem Facebook profila Muzeja)
18:00–19:00 sati Dani otvorenih vrata biblioteke ZMBiH – razgledavanje depoa uz prateću izložbu o Glasniku ZMBiH (2. TERMIN)
19:00 sati Otvorenje izložbe „Zaštita naslijeđa za izgradnju mira“ Fondacije ALIPH
20:00–21:00 sati Sarajevska Hagada (2. TERMIN)
Ulaz je slobodan!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.