Aleksandar Hemon napisao novu knjigu: Priča o gej romansi između muslimana i Jevreja
Aleksandar Hemon, međunarodno poznati i nagrađivani pisac i scenarista, Sarajlija s boravkom u SAD, dao je intervju za ugledni The Guardian u kojem je, između ostalog, govorio i o svojoj novoj knjizi The World and All That It Holds.
Njegova nova knjiga, The World and All That It Holds (Svijet i sve što on čuva, eng.), je priča o poliglotskoj, gay romansi između dva regruta, Jevreja i muslimana, koji se zaljube tokom Prvog svjetskog rata u centralnoj Europi.
Kako The Guardian navodi, knjiga će, barem u Velikoj Britaniji, biti objavljena u februaru.
Policajac heroj: Faris Mehović spasio dva života nakon teške nesreće
U atomskom skloništu na Ciglanama održan Cielo Hemon party - pogledajte atmosferu
Gdje je počeo The World and All That It Holds?
"Potpisao sam ugovor za knjigu 2010. i raščistio svoj raspored te jeseni da radim na njoj, a onda mi se kći razboljela i umrla. Otada sam napisao još četiri knjige i mnoge druge stvari, radeći na tome stalno i bez prekida jer imam tu sposobnost – više kao deformaciju – raditi na otprilike sedam stvari u isto vrijeme; na stres reagiram hipermanijom i osjećam prisilu da nešto napravim.
Volim historijske knjige o ratovima i špijunima i čitao sam memoare britanskog špijuna, Fredericka Baileya, koji je 1918. bio u Taškentu (u Uzbekistanu, tada pod ruskom vlašću). Boljševici ga traže kada naleti na Sarajliju iz tajne policije, koji kaže: 'Haj'mo raditi zajedno. I ja želim otići odavde, nazad u Sarajevo'. Ovaj tip smišlja izlaz za njih angažirajući Baileyja; to mi se svidjelo! Moji dečki, Pinto i Osman, imaju drugačije postavke, ali to me je potaknulo na razmišljanje", odgovorio je Hemon na pitanje Anthonyja Cumminsa s Guardiana.
U knjizi, koja ima 102 hiljade riječi, naći će se i mnoštvo različitih jezika.
Hemon: Svaki napadač na BiH bi skupo platio svoju glupost; Ukrajina će pobijediti
"Bio sam svjestan rizika, ali sam želio aktivno višejezičnu svijest u središtu romana. Pintovi maternji jezici su bosanski i ladino, kojim su govorili sefardski Jevreji nakon što su protjerani iz Španije 1492. Ima i njemačkog jezika, jer je Sarajevo bilo pod austrijskom okupacijom, a Pinto je studirao u Beču. Tu je i prisutnost turskog jer je njegov otac bio podanik Otomanskog carstva.
Za mene je to život; ne samo moj život, nego život mnogih ljudi koje poznajem", komentira Hemon.
Hemon je u intervjuu govorio i o pisanju scenarija, o Matrixu, o tome koji su ga pisci inspirirali tokom odrastanja...
Kompletan intervju možete pročitati OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.