Zvaničnici masovno ginu u 'saobraćajnim nesrećama'
U proteklih godinu dana 30 zvaničnika Sjeverne Koreje koji su učestvovali u pregovorima sa južnokorejskim vlastima poginulo je u 'saobraćajnim nesrećama' za koje se vjeruje da su namještene, navodi se u godišnjem izvještaju organizacije za ljudska prava Amnesty International.
Kako ocjenjuje Amnesty International, 30 zvaničnika, koji su ubijeni zato što nisu uspjeli u pokušaju da unaprijede odnose Pjongjanga i Seula, žrtvena su janjad u dubokoj krizi odnosa između Sjeverne i Južne Koreje, prenosi Fena.
U ovom trenutku njihov zadatak bio bi još teži s obzirom na insistiranje Sjeverne Koreje da želi da nastavi s razvojem nuklearnog naoružanja i interkontinentalnih balističkih raketa.
Među političkim zatvorenicima u Južnoj Koreji je bio i Shin Dong Hyuk, koji je pobjegao iz logora o kojem je napisao knjigu "Bijeg iz kampa 14".U januaru ove godine, kada je vlast prenesena na 29-godišnjeg Kim Jong-una, sina preminulog predsjednika Kim Jong-ila, sjevernokorejska Agencija za državnu sigurnost uhapsila je 200 ljudi, od kojih su neki ubijeni, dok su ostali poslati u logore za političke zatvorenike. Prema procjenama Amnesty Internationala, u tim logorima trenutno je zatvoreno oko 200.000 ljudi, gdje žive u “užasnim uvjetima”.
Dokazano: Sjeverna Koreja drži logore smrti
Ko ne plače za Kimom ide u logor
U logorima više od 150.000 zatvorenika
Sjeverna Koreja ima običaj da ubija činovnike za koje smatra da su iznevjerili režim, čak i u slučajevima kada su oni samo izvršavali naređenja visokih zvaničnika ili članova porodice na vlasti.
Kako se navodi u izvještaju Amnesty Internationala, 2010. strijeljan je Pak Nam Gi, bivši direktor finansijskog komiteta Radničke partije, zbog neuspjelog pokušaja da reformira osiromašenu nacionalnu valutu, koji je izazvao galopirajuću inflaciju i još veću nestašicu namirnica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.