Zašto Osama bin Laden šuti?
Al Qaida je uglavnom šutjela dok su Tunižani
rušili diktatora Ben Alija. Niko se nije oglasio ni kada su Egipćani srušili
Hosnija Mubaraka. Osama bin Laden šuti i dok u Libiji traje građanski rat,
premda neki upravo Al Qaidu optužuju za umiješanost u libijsku pobunu.
Al Qaida nije toliko jaka
Analitičari procjenjuju da bi proces demokratizacije u režimskim zemljama bin Ladena mogao gurnuti u beznačajni kut, piše u ponedjeljak Deutsche Welle.
Naslovi u svjetskim medijima su nedvosmisleni: "Al Qaida tapka u mraku", "Arapski narodni ustanci razočarenje su za Al Qaidu", "Al Qaida mora gledati kako je povijest pretječe". Svi komentatori se slažu u zaključku da organizacija Osame bin Ladena nije odigrala nikakvu važnu ulogu u revolucijama koje su potresle arapski svijet.
Stručnjak za islam Albrecht Metzger smatra da je sada samo vidljivo ono što je oduvijek bila činjenica: da su svi na zapadu zbog nekoliko uspjelih atentata vjerovali kako je Al Qaida jača nego što ona stvarno jest.
On misli i kako je ovo dokaz da ta organizacija može doprijeti samo do malog dijela arapskog svijeta i da njezina ideologija "svetog rata" ne može uvjeriti mase. Dok ona propovijeda nasilje kao jedino sredstvo kojim se mogu pobijediti mrski diktatori, narod u Egiptu i Tunisu je pokazao da ide i drugačije - mirno i civilizirano.
Al Qaida je gubitnik
I Mohammad Abu Rumman je uvjeren da je Al Qaida veliki gubitnik ovih povijesnih prevrata u arapskom svijetu. Taj znanstvenik i stručnjak za Bliski istok iz Centra za strateška istraživanja u glavnom gradu Jordana Ammanu tvrdi da organizacija najtraženijeg terorista na svijetu nikada nije bila glas arapske mladeži.
"Al Qaida je uvijek nudila vlastite odgovore na općenitu političku krizu arapskih režima. Ta kriza se očitovala u činjenici da na pomolu nije bilo mirnih, demokratskih promjena", kaže Rumman.
Težnje za demokracijom arapskih naroda i
zahtjevi za socijalnom pravdom, ravnopravnošću i pluralizmom su suprotnost
načelima Al Qaide. Oni uništavaju ideološko tlo na kojem djeluje ta
teroristička mreža, smatra islamolog.
Protesti u Egiptu (Foto: Getty)
Bin Ladenova šutnja
Zanimljivo je da se sam Osama bin Laden, koji inače rado podastire svoje komentare u obliku video-poruka, do sada nije oglasio. Čini se da, suočen ovim žestokim prevratima, još nije našao prave riječi, nedavno je napisao stručnjak za Al Qaidu njemačkog tjednika "Spiegel", Yassin Musharbash.
No, unatoč tome što Al Qaida ne zna što bi s društvenim mrežama poput Facebooka i Twittera, nije potpuno zamukla nakon događaja u Egiptu. U jednom videu na You-Tubeu drugi čovjek Al Qaide Alman Al-Zawhiri pokušava interpretirati prosvjede u Egiptu i Tunisu na svoj način. On ih tumači kao islamske prosvjede protiv neislamskih despota. Demokraciju naime odbacuje kao svjetovni oblik države u kojemu sve ovisi o raspoloženjima većine.
Većina stručnjaka za Bliski istok i Al Qaidu
slaže se da bi gubljenje značaja ideologije islamističke terorističke mreže
moglo značiti njezin kraj. Demokratizacija i uspostava funkcionirajućih pravnih
država ovakve bi grupacije učinila suvišnima. No, ako vlastodršci u Libiji i
Jemenu ne omoguće mirne promjene i time gurnu svoje zemlje u kaos i građanske ratove,
Al Qaida bi iz toga mogla profitirati.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.