Zašto Amerika više nije zemlja slobodnih
Ipak, ugledni Washington Post u tekstu pod naslovom „10 razloga zbog kojih SAD više nisu zemlja slobodnih“ navodi kako je Amerika, u deceniji koja je uslijedila nakon 11. septembra 2001., izuzetno reducirala lične slobode. A sve u ime jačanja sigurne države. Posljednji čin udara na slobode jeste Zakon o autorizaciji nacionalne odbrane (The National Defense Authorization Act) koji dozvoljava pritvaranje ljudi na neodređeno vrijeme.
„Donošenje zakona u izolaciji, a potom način njihove primjene, daleko od izolacije, stvara mozaik moći zbog kojeg bi se zemlja mogla, u najmanju ruku, smatrati autoritarnom“, procijenjeno je u tekstu gdje se napominje i kako autoritarnu naciju definišu ne samo autoritarne moći već i sposobnost da ih primijeni. Washington post tematiku argumentuje sa deset razloga.
1. Pogubljenja američkih državljana
Sjedinjene američke države danas imaju više zajedničkog sa režimima Kube ili Kine nego što bi to iko želio priznati. Američke administracija tako je donijela propis kojim predsjednik može narediti ubistvo ne samo onog građanina kojeg sumnjiči za terorizam, već i onog za kojeg sumnja da je povezan sa teroristima. Istovremeno, u gore spomenutim izvještajima, SAD kontinuirano kritikuje Nigeriju, Iran i Siriju zbog tzv. vansudskih pogubljenja državnih neprijatelja.
2. Pritvor na neodređeno
Osumnjičenog za terorizam, u skladu sa zakonom iz
decembra 2011, pritvarat će vojska; predsjednik ima i ovlasti da na neodređeno pritvori
osumnjičene Amerikance za terorizam. Istina, Barack Obama je naglasio kako ovu
ovlast neće koristiti. No, ona je i dalje na snazi... Zbog ove problematike,
Sjedinjene države nerijetko negativno komentarišu sisteme u Kini i Kambodži.
3. Samovolja pravde
Američki predsjednik ima i pravo odlučivanja da li će se nekome suditi na federalnom ili na vojnom sudu, što je sistem ismijan diljem svijeta. Zbog sličnog pitanja SAD su osudile Kinu i Egipat.
4. Pretresi bez naloga
Prvi čovjek Amerike može narediti i nadzor bez naloga. Ovim aktom su kompanije i organizacije bez naloga primorane predati sve finansijske, komunikacijske i podatke o udruživanju koje imaju o građanima. Ovlast je donijeta pod kišobranom Patriotskog zakona još 2001, za vrijeme vladavine George W. Busha, a Obama ju je u prošloj godini proširio omogućivši pretrage od poslovnih dokumenata pa do arhiva knjižnica. Organizacije moraju predati informacija bez da obavijeste lice čiji su podaci u pitanju. Saudijska Arabija i Pakistan imaju slične zakone.
5. Tajni dokazi
Tajni dokazi danas se naširoko koriste u američkim procesima, ali i kao dovoljan razlog za pritvor građana. Pojašnjenja radi, tajni dokazi su oni podaci koji se ne smiju iznijeti u javnost zbog zaštite nacionalne sigurnosti. Čak su i pravna mišljenja administracije o ovoj praksi označena kao povjerljiva. Zahvaljujući tajnim dokazima, Vlada može upotrijebiti tajne argumente i održati tajne procese, te neki od slučajeva nikad ni ne dočekaju javno suđenje.
6. Ratni zločini
Opšte je poznata činjenica da su za vrijeme Bushove
administracije američki agenti fizički mučili osumnjičene za terorizam. Posebno
je u upotrebi bio waterboarding,
odnosno tortura u kojoj se osumnjičeni polijeva vodom što kod žrtve stvara
osjećaj utapanja. Obamina administracija je u 2009. istakla kako neće dozvoliti
da uposlenici CIA-e zbog toga budu procesuirani. Ili barem istraženi. Kad su
strani sudovi, poput onih u Španiji, krenuli istraživati zvaničnike Bušove
adminitracije, Obama ih je urgentno zamolio da te slučajeve ne procesuiraju.
7. Tajni sudovi
I aktivnosti tajnog obavještajnog suda su povećane; a Obama je njihove ovlasti pojačao tako što je omogućio istragu i onih osoba koje nisu dijelom nijedne poznate terorističke grupe. Administracija je ovdje odlučila zadržati pravo da se ogluši na zahtjeve Kongresa za smanjenjem ovakvih nadzora.
8. Imunitet od sudske revizije
Svaka kompanija u Americi koja pomogne vlastima u nadzoru građana bez naloga ima pravni imunitet. Ovime su onemogućeni svi pokušaji građana da se na sudu bore protiv povrede privatnosti. Sličan sistem djeluje u Kini.
9. Stalan nadzor građana
Obamina administracija uspješno je odbranila i pravo na upotrebu GPS uređaja kako bi budno pratila svaki pokret građana koji su na meti Vlade. Naravno, ni za ovo nije potreban sudski nalog.
10. Izvanredne otmice
Sistem „izvanrednih otmica“ („Extraordinary
renditions“, eng.) omogućio je američkim vlastima da prebacuju i američke građane
i one koji to nisu u druge zemlje poput Sirije, Saudijske Arabije, Egipta i
Pakistana. Preciznije, u one zemlje koje dozvoljavaju mučenje
osumnjičenih. Obama je kazao kako ovu ovlast neće zloupotrebljavati poput
Busha, ali je zadržao pravo da takav transfer naredi.
Svi ovi zakoni, zaključuje Washington Post, stižu u prošireni sigurnosni sistem zajedno sa injekcijom novca. Pojedini političari u SAD sliježu ramenima, uz riječi da je sve ovo samo odgovor na doba u kojem živimo. Nešto poput toga kako je sloboda govora izvrsna ideja, ali je ipak Amerika zemlja u ratu. Ne znaju kako odgovoriti na činjenicu da će se terorizam teško „predati“ te okončati „rat“.
„Neiskrenost političara nije ništa novo za
Amerikance. Pravo je pitanje da li lažemo sebe kada ovu državu zovemo
zemljom slobodnih“, upozorio je novinar Washington Posta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.