Misteriozni dronovi nadlijeću američke vojne baze, a niko ne zna odakle dolaze
U posljednjih nekoliko sedmica, nekoliko dronova je misteriozno primijećeno iznad četiri vojne baze koje koristi Američko ratno zrakoplovstvo (USAF) u Velikoj Britaniji.
Dronovi su prvi put viđeni 20. novembra iznad i u blizini RAF Lakenheatha i RAF Mildenhalla u Suffolku, RAF Feltwella u Norfolku i RAF Fairforda u Gloucestershireu.
Ova neobična aktivnost izazvala je istragu od strane britanske policije Ministarstva odbrane (MoD). Približno 60 britanskih vojnika, uključujući stručnjake za dronove, također je raspoređeno radi zaštite baza.
Poznati srbijanski plaćenik Bratislav Živković poginuo u Ukrajini
Dronovi su prvi put primijećeni u blizini triju baza prošle srijede. Slični pokreti su se ponovili 22. novembra i "tokom noćnih sati" u ponedjeljak ove sedmice, rekao je glasnogovornik USAF-a u Evropi. Glasnogovornik je rekao da se broj zračnih vozila "fluktuirao" i "varirao između baza".
Kada je novinarka Sky Newsa, Deborah Haynes, pitala glasnogovornika, rekao je da nije bilo "uticaja na civile ili infrastrukturu i [da] nisu identificirani kao neprijateljski. Međutim, oni se i dalje kontinuirano prate kako bi se osigurala sigurnost objekata", dodao je glasnogovornik.
Haynes je dodala da je i dalje "nejasno koliko je dronova u pitanju, ko njima upravlja i zašto to rade", ali se čini da je situacija "dovoljno ozbiljna" da Velika Britanija rasporedi vojno osoblje.
RAF Lakenheath je domaćin 48. borbene eskadrile, koju USAF opisuje kao temelj svoje borbene sposobnosti u Europi. Mildenhall je domaćin 100. eskadrile za zračno dopunjavanje, a Feltwell je centar za smještaj, škole i druge usluge.
Fairford je domaćin 501. glavne borbene jedinice i 420. zračne baze. Četiri baze su u najmu kod Britanije.
Putin i ruski generali zaprijetili zastrašujućim oružjem: "Možemo pogoditi ciljeve širom Europe"
Ministarstvo odbrane (MoD) je saopćilo da podržava odgovor USAF-a na viđenja dronova, dodajući da "ozbiljno shvata prijetnje".
Ovaj odgovor podrazumijeva raspoređivanje oko 60 vojnika, uključujući pripadnike RAF-ovog Regimenta, s vještinama u protudronovskim operacijama, kako bi pomogli u zaštiti američkih baza i pokušali otkriti ko je odgovoran za upravljanje bespilotnim letjelicama.
RAF-ovi vojnici koriste ORCUS sistem za bespilotne letjelice, koji ima sposobnost "otkrivanja, praćenja, identifikacije i, ako je potrebno, uništavanja neprijateljskih dronova", prema web stranici RAF-a.
Glasnogovornik Pentagona, general-major Patrick Ryder, rekao je u utorak da je još uvijek prerano donositi zaključke o tome da li su dronove poslali hobisti. Međutim, jedan sigurnosni izvor je rekao za Sky News da je aktivnost dronova bila "neobično koordinirana". Drugi izvor je rekao da je to bilo "čudno" i "veoma neobično".
Američki zvaničnik, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, saglasio se da ne izgleda da su dronovi djelo hobista, dodajući da će američka vojska nastaviti istragu.
Iako nije jasno imaju li dronovi neprijateljske namjere, njihova pojava dolazi u trenutku kada su sukobi između Rusije i Ukrajine značajno eskalirali. Ukrajina je napala ciljeve unutar Rusije korištenjem raketa srednjeg dometa koje su joj isporučili SAD i Britanija, nakon što je predsjednik Joe Biden odobrio korištenje tih oružja. Nekoliko dana nakon toga, predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi mogao uzvratiti protiv zemalja koje opskrbljuju oružje koje se koristi protiv ciljeva u Rusiji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.