Zakon o genocidu na Ustavnom sudu

Radiosarajevo.ba
Zakon o genocidu na Ustavnom sudu

Francuski Ustavni sud u utorak je zaprimio žalbe koje su uložila 72 senatora i 65 poslanika, što je blokiralo proglašenje zakona o zabrani negiranja genocida nad Armenima. 

Zakon je trebao 'proći' nakon što ga je 23. januara odobrio francuski senat, a određivao bi zatvorsku kaznu i novčanu kaznu od 45.000 eura svakom ko javno negira da je Osmansko carstvo 1915. počinilo genocid nad Armenima. Nakon što je senat odobrio ovaj kontroverzni zakon, Turska je oštro protestovala i najavila sankcije Francuskoj.

Usvojen zakon o negiranju genocida nad Armenima

Francusko-turski odnosi "će postati zategnuti nakon žalbe Ustavnom sudu na zakon koji kažnjava negiranje genocida nad Armencima, koji je izazvao gnjev Ankare, naglasio je i u utorak glasnogovornik turske ambasade u Parizu, Engin Solakoglu. On je rekao da će Ankara čekati odluku Ustavnog suda prije nego  uvede konkretne sankcije Francuskoj, jednom od svojih najvažnijih trgovinskih partnera.

"Komisija za zakone pri francuskom Senatu proglasila je zakon protuustavnim. Imamo veliku satisfakciju što ima parlamentaraca koji poštuju zakon. Za sada nećemo reći ništa više o tome, odlučit će mudraci", objasnio je on.

Ustavni sud može zabraniti neki zakon za koji smatra da je u suprotnosti sa ustavom, ako se na njega žali 60 poslanika i 60 senatora, šef države, predsjednik Narodne skupštine ili predsjednik Senata.

Sud treba da donese odluku u roku od mjesec dana, ili u roku od osam dana u slučaju da to traži vlada.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije