UZNEMIRUJUĆE: Djeca iz iračke Hiroshime

Radiosarajevo.ba
UZNEMIRUJUĆE: Djeca iz iračke Hiroshime
/ FOTO: Karlos Zurutuza

Iračka Hirošima naziv je priče i serije fotografija nezavisnog reportera Karlosa Zurutuze, u kojoj je objavio šokantne fotografije teško oboljele i deformirane djece iz iračkog grada Falluja. Uzrok rađanja djece s tjelesnim deformitetima je razorna bitka za Faluju (2004) u kojoj su američke snage koristile municiju s osiromašenim uranom i bijeli fosfor, za osvjetljivanje meta, koji gori na temperaturi na kojoj topi i metale.

Falluja je uništena u poznatoj bitci 2004. godine. Zapravo su postojale dvije bitke, a druga je bila velikih razmjera. Falluja je smatrana uporištem Al-Qaide.

Iako američke institucije poriču da su njihove jedinice koristile municiju sa osiromašenim uranijom, NATO ipak provodi istragu o cijelom slučaju.

Američki su vojni zapovjednici Falluju smatrali vojnom zonom, bez civilnog stanovništva, pa su je nemilice granatirali, čime su bili zgroženi njihovi britanski saveznici.

Od tada je rođena prva generacija djece nakon invazije astope deformiteta, raka i leukemije su abnormalno visoke i u daljnjem porastu. Falluja je sunitski grad kojemu je trenutno nadležna šiitska politička garnitura što problem čini još većim. Nevladine organizacije radije financiraju putovanja djece u bolnice u Iranu, Jordanu i Siriji jer su jedine potpuno funkcionalne bolnice u zemlji u Bagdadu. Inače, inicijator tog projekta je otac dvoje djece rođene s rakom, prenosi Dnevno.hr.

Još od 2005. irački doktori govore o ogromnom povećanju broja djece rođene s ozbiljnim defektima, uključujući dvoglavu djevojčicu, suvišne udove i djelomično paralizu. Prema izvještaju iz 2010. godine, stopa oboljenja od raka povećala se 4 puta među odraslima, a čak 12 puta među djecom ispod 14 godina. Infantilni mortalitet je osam puta viši od onog u Kuvajtu i četiri puta od onog u Jordanu.

Studija doktora Busbya, Malaka Hamdana i Entesara Ariabija Rak, dječja smrtnost i omjer spolova u Falluji, Irak 2005.-2009. potvrđuje priče o porastu raka i defekata u djece. Tim od 11 istraživača je u januaru i februaru 2010. posjetio 711 domova u Falluji. Pritom su se susreli s otporom stanovnika jer je državna televizija izvijestila da je u toku teroristička akcija popisivanja civila te da će biti uhapšen svatko ko odgovori na pitanja.

Nalazi govore o povećanju učestalost leukemije od 38 puta, 10 puta većoj pojavi raka dojki i značajnim povećanjima pojave limfoma i moždanih tumora u odraslih. Busby je naznačio da ga je zgrozila ova učestalost (u Hirošimi je povećanje učestalosti leukemije iznosilo 17 puta) koja raste mnogo brže nakon one zabilježene u Hirošimi, iako je to možda i rezultat bolje medicinske pripremljenosti.

Do objave Zurutuzinih fotografija, s čime su se složili i doktori i roditelji, svijet je mogao samo nagađati o razmjerima posljedica američkog napada na ovaj grad. Danas je jasno koliko je užasan bio irački rat i koliko je težak život Iračana.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije