UN: Izrael muči palestinsku djecu, koristi ih kao živi štit

Radiosarajevo.ba
UN: Izrael muči palestinsku djecu, koristi ih kao živi štit

Agencija Ujedinjenih nacija za ljudska prava optužila je izraelske sigurnosne snage u četvrtak da muče palestinsku djecu i koriste ih kao živi štit.

Palestinska djeca u Gazi i na Zapadnoj obali, koju je okupirao Izrael u ratu 1967. godine, često ne dozvoljavaju da se novorođena djeca registruju i dobiju zdravstveno osiguranje, obrazovanje i čistu vodu.

"Palestinska djeca koje uhapsi izraelska vojska i policija budu podvrgnuta sistematičnom ponižavajućem tretmanu koji često uključuje mučenje, ispitivanje na hebrejskom jeziku odnosno jeziku koji ne razumiju, i potpisivanju priznanja na hebrejskom kako bi bila oslobođena", navodi se u izvještaju, javlja agencija Fena.

Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da je regiralo na izvještaje UNICEF-a u martu o maltreitranju palestinskih maloljetnika.

"Ako neko jednostavno želi uvećati svoju političku pristrasnot i političke udarce na Izrael koji nisu zasnovani na novim izvještajima, radu na terenu, nego samo želi reciklirati stare izvještaje, onda oni ne nose nikakvu važnost", rekao je izraelski zvaničnik Yigal Palmor.

UN-ova komisija za prava djece priznala je da postoje problem u izraelskoj nacionalnoj sigurnosti i navodi da su djeca na obje strane ubijana i ranjavana, ali da među žrtvama ima više palestinske djece.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije