Turkinje marširale za pravo na abortus
Hiljade žena izašlo je na ulice Istanbula kako bi protestvovale protiv planova turskog premijera da uvede novi zakon protiv abortusa, prakse koju je on nazvao "ubistvom".
Žene svih uzrasta su nosile transparente među kojima je pisalo Moje tijelo, moj izbor, Mi nismo reproduktivne mašine i Ja sam žena ne i majka, ne diraj moje tijelo dok su marširale centralnim gradskim trgom, prenose E-novine.
Premijer Tajip Erdogan izazvao je izazvao bijes ženskih grupa i opozicionih poslanika nakon što je u dva govora napao abortus i porođaje carskim rezom kao tajnu zavjeru sa ciljem unazađivanja turskog ekonomskog razvoja.
Abortus je, rekao je on, "ubistvo" i najavio da vladajuća partija AK sprema nacrt zakona o abortusu.
Oko 5 hiljada demonstrantkinja je učestvovalo u protestu. One su zviždale i skandirale "Dalje ruke od mog tijela" i "Tajipe, ovo se tebe ne tiče".
"Naše pravo je da biramo da li ćemo rađati djecu uopće. Nećemo prihvatiti fundamentalizam vladajuće partije", rekla je Bahar Guler (36) držeći u rukama petogodišnju ćerku.
"To je velika odluka koju treba da donese isključivo majka, smiješno je da vlada odlučuje o tome", navodi Nilaj Askar, 28-ogodišnja zubarka.
Abortus je legalan u zemlji od 1983. sve do 10 nedjelje od začeća. Erdogan želi da Turska, većinom muslimanska zemlja sa 75 miliona stanovnika, bude među 10 ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta do 2023. godine.
On se dugo zalagao da svaka porodica u zemlji ima barem troje dece. Međutim, tokom nedavne posjete Kazahstanu, on je izjavio da troje dece nije dovoljno i da bi porodice trebale da imaju najmanje petoro dece.
Erdogan je rekao da porođaji carskim rezom limitiraju rast populacije jer žene koje se podvrgnu toj proceduri ne mogu da imaju više od dvoje djece. Turski ministar zdravlja je najavio da će se bolnice koje obavljaju carski rez po želji pacijenata u budućnosti suočavati sa kaznama, jer je to po njegovom mišljenju neprirodno.
Vladin plan o ukidanju prava na abortus budi strahovanja da Erdogan namjerava da zavede strože islamističke zakone. On se već "proslavio" polovinom devedesetih godina prošlog stoljeća kada je kao gradonačelnik Istanbula zabranio alkoholna pića u gradskim kafanama.
Njegova vlada, također, pokušava od 2002. godine, kada je došla na vlast, da usvoji zakon prema kojem se prevara u braku tretira kao zločin, ali je morala da odustane pod pritiskom Evropske unije.
Stopa obavljenih abortusa u Turskoj je u opadanju od kada je ta praksa postala legalna 1983., iako mnogi Turci biraju da imaju manje djece. Sa 14,8 abortusa na hiljadu žena u 2008, Turska je i dalje ispod globalnog prosjeka od 28 na hiljadu žena ili 27 na hiljadu u Evropi.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.