Tri europske zemlje imaju ponudu za Iran: "Jedan preduvjet je ključan"

6
Hina
Tri europske zemlje imaju ponudu za Iran: "Jedan preduvjet je ključan"
Foto: EPA - EFE / Iran lansirao balističke rakete na Izrael

Njemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo spremni su odmah započeti pregovore s Iranom o njegovom nuklearnom programu, s ciljem smirivanja napetosti na Bliskom istoku, izjavio je njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul.

Tokom posjeta Bliskom istoku, Wadephul je poručio kako želi doprinijeti deeskalaciji sukoba između Irana i Izraela, istaknuvši da je Teheran ranije propustio priliku za konstruktivne pregovore.

"Nadam se da to još nije izgubljeno", rekao je Wadephul u subotu navečer za ARD. "Njemačka, zajedno s Francuskom i Britanijom, spremna je. Nudimo Iranu trenutne pregovore o nuklearnom programu. Nadam se da će ta ponuda biti prihvaćena", dodao je.

Vozači, oprez: Nesreća u centru Sarajeva, stvorila se velika kolona automobila

Vozači, oprez: Nesreća u centru Sarajeva, stvorila se velika kolona automobila

"To je također ključni preduvjet za smirivanje ovog sukoba, da Iran ne predstavlja prijetnju regiji, državi Izrael ili Europi", istaknuo je.

Wadephul, koji će u nedjelju biti u Omanu, upozorio je da se sukob može okončati jedino ako svi akteri izvrše pritisak i na Iran i na Izrael. "Postoji zajedničko očekivanje da se unutar sljedeće sedmice mora uložiti ozbiljan pokušaj s obje strane da se prekine spirala nasilja", rekao je.

Da li će se Amerika uključiti u rat protiv Irana? Izrael tražio pomoć

Da li će se Amerika uključiti u rat protiv Irana? Izrael tražio pomoć

Na pitanje vjeruje li da bi iranska vlada mogla pasti, Wadephul je odgovorio kako ne smatra da Izrael ima namjeru svrgnuti vlast u Teheranu.

Govoreći o Gazi, njemački ministar je ocijenio da je humanitarna situacija u toj palestinskoj enklavi neprihvatljiva te je pozvao Izrael da dopusti neograničen pristup humanitarnim organizacijama.

"Glad, umiranje i patnje ljudi u Gazi moraju prestati", poručio je, dodajući da odgovornost za sukob snosi Hamas te da islamistička skupina mora osloboditi taoce koje drži još od napada na Izrael u listopadu 2023.

Portal Radiosarajevo.ba prati događaje iz minute u minutu - možete pratiti OVDJE, a više informacija nalazi se i na OVOM LINKU

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (6)

/ Povezano

/ Najnovije