Tatari na Krimu bojkotuju referendum

Radiosarajevo.ba
Tatari na Krimu bojkotuju referendum

Krimski Tatari bojkotuju referendum koji je započeo jutros u ukrajinskoj Autonomnoj Republici Krim.

Gotovo niko od krimskih Tatara nije izašao glasati na referendumu. U biračkim centrima u naselju Cistinkaya, u glavnom gradu Simferopolju, gdje su Tatari većinsko stanovništvo, glasali su Ukrajinci i Rusi, javlja Anadolu Agency (AA).

Uoči referenduma: Napeto i neizvjesno na Krimu

Članica biračkog odbora u Cistinkayi Ala Federova kazala je da je samo nekoliko Tatara došlo glasati. Ona je istakla da glasanje za sada protiče mirno i bez incidenata.

U saopćenju Izborne komisije navodi se da je za praćenje referenduma akreditovano 623 stranih novinara. 

Referendumu prisustvuje 135 posmatrača iz 23 zemlje.

Glasanje će trajati do 20:00 sati po lokalnom vremenu, a službeni rezultati bit će saopćeni sutra, 17. marta.

Građani imaju dva pitanja na koja trebaju odgovoriti, a to su “Da li ste voljni pridružiti se Rusiji?“ i “Da li ste voljni da Krim bude dio Ukrajine i da se ponovno uvede Ustav iz 1992. godine?".

Sjedinjene Američke Države i mnoge evropske zemlje ranije su saopćile da neće priznati referendum, jer on krši međunarodno pravo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije