Tajfun Haiyan u crno zavio Filipine: Ovo je smak svijeta!
Tajfun Haiyan u crno je zavio Filipine, a o posljedicama ove najveće prirodne katastrofe u historiji Flipini govorio je predsjednik Crvenog krsta na Filipinima Richard Gordon, koji je za tamošnju katastrofu kazao da podsjeća na smak svijeta, prenosi Anadolu Agency.
Podsjetio je da je šest filipinskih otoka prije tri dana pogodio tajfun koji je puhao brzinom od 235 kilometara u minuti, a val vjetra dizao se i do visine od 15 metara.
Gordon je istakao da je u 41 pokrajini ugroženo više od deset miliona života ljudi.
"Broj stradalih je zastrašujući. Tijela stradalih su posvuda. Porušeno je više od 23.000 objekata. Ne postoje riječi kojima bi se opisala slika u Taclobanu. Mogu samo reći da je ovo smak svijeta", kazao je Gordon.
Istakavši da su brojne putne komunikacije blokirane, Gordon tvrdi da će se o pravim posljedicama katastrofe moći govoriti tek po otvaranju svih puteva.
On tvrdi da je broj poginulih u desetinama hiljada i poziva na hitnu humanitarnu pomoć svih koji mogu pomoći ugroženim Filipincima.
Filipinske vlasti nisu dale nikakve brojke stradalih, a spasilačke ekipe i timovi civilne zaštite rade na čišćenju terena i sakupljanju tijela stradalih. Tijela poginulih se sahranjuju u kolektivne grobnice. Strahuje se da se veliki broj poginulih još uvijek nalazi ispod ruševina zgrada.
Zvaničnik Međunarodnog komiteta Crvenog krsta Sebastian Sujobert doputovao je u glavni grad regije Leyte, Tacloba, gdje je izjavio da grad liči na veliko smetljište, a da još nisu stigle dovoljne količine humanitarne pomoći.
Podsjetivši da je prije tajfuna evakuirano oko 800.000 ljudi, Sujobert je kazao da je i veliki broj njih stradao u ruševinama javnih zgrada u kojima su bili smješteni.
Filipinske vlasti su alarmirale sve snage sigurnosti kako bi spriječile pljačke i nerede u razorenim gradovima.
Jedna radosna vijest stigla je iz Taclobana, a radost u tom razorenom gradu donijela je jedna mlada žena koja se porodila. Ova 21-godišnja majka rodila je zdravu žensku bebu na aerodromu u tom gradu.
Dva teretna aviona tipa C-130 američke mornarice stigli su u Tacloban s humanitarnom pomoći i vojnicima spremnim da pomognu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.