Švicarska banka zamrznula Janukovičeve milione
Švicarsko državno tužilaštvo zamrznulo je 170 miliona švicarskih franaka (193,34 miliona dolara) sredstava na računima Švicarske banke koji pripadaju bivšem ukrajinskom predsjedniku Viktoru Janukoviču i njemu bliskim ljudima, izvijestio je u nedjelju švicarski list.
Švicarska vlada je naredila zamrzavanje imovine 20 Ukrajinaca, među kojima i Janukovičeve i njegovog sina Oleksandera, krajem februara. U martu je dodala imena još devet Ukrajinaca na popis ljudi na koje se mjere odnose.
Švicarske novine Zentralschweiz am Sonntag pišu kako je švicarski državni odvjetnik otvorio pet istraga protiv pojedinaca za koje se sumnja na pranje novca i da je imovina pritom zamrznuta dijelom onih na koje se odnosi vladino zamrzavanje.
"Državno tužilaštvo navelo je da je zamrznuto oko 170 miliona švicarskih franaka u vezi s tim istragama", piše list.
Proruski usmjereni Janukovič je zbačen s vlasti u februaru, a predsjednički izbori u Ukrajini su zakazani za 25. maj, javlja Hina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.