Švedska vladajuća stranka: "Podnijet ćemo zahtjev za članstvo u NATO"

3
Radiosarajevo.ba
Švedska vladajuća stranka: "Podnijet ćemo zahtjev za članstvo u NATO"
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Ministrica vanjskih poslova Švedske Ann Linde

Vladajuća Socijaldemokratska partija Švedske podržala je članstvo zemlje u NATO savezu.  Veliku vijest objavila je švedska ministrica vanjskih poslova Ann Linde na Twitteru.

"Švedska socijaldemokratska stranka donijela je danas historijsku odluku da kaže 'da' zahtjevu za članstvo u NATO savezu. Ruska invazija na Ukrajinu pogoršala je sigurnosnu situaciju u Švedskoj i Europi u cjelini", napisala je Linde

Ova stranka je također saopćila da će se stranka angažovati na tome da Švedska podnese zahtjev za članstvom u NATO-u.

Prije 16 godina otišao je Edo Mulahalilović, muzičar koji je obilježio jednu epohu

Prije 16 godina otišao je Edo Mulahalilović, muzičar koji je obilježio jednu epohu

Napomenimo, švedski parlament raspravljat će u ponedjeljak o sigurnosnoj situaciji i premijerka Magdalena Andersson sazvat će posebni sastanak kabineta na kojem će biti donesena formalna odluka o podnošenju zahtjeva, najavljeno je prije nekoliko dana.

Švedska premijerka Magdalena Andersson rekla je da je za sigurnost zemlje najbolje ako se pridruži NATO-u, prenosi Reuters.

Andersson je dodao da su zemlji potrebne formalne sigurnosne garancije koje dolaze sa članstvom u alijansi.

"Najbolja stvar za sigurnost Švedske i švedskog naroda je ulazak u NATO", rekao je Andersson na konferenciji za novinare.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije