SAD odobrio prodaju oružja zemljama Bliskog istoka: Poznato i za koliko
Američki State Department u četvrtak je odobrio potencijalnu prodaju oružja trima zemljama Bliskog istoka u vrijednosti većoj od 16,5 milijardi dolara (27,92 milijardi KM), dok se rat s Iranom intenzivira.
State Department odobrio je potencijalnu prodaju projektila, dronova, radarskih sistema te streljiva i nadogradnji za F-16 Ujedinjenim Arapskim Emiratima u ukupnom iznosu većem od 8,4 milijarde dolara (14,21 milijarde KM), navodi se u priopćenju.
Također su odobrene moguće prodaje senzorskih radara za protuzračnu i raketnu odbranu niže razine Kuvajtu, uz procijenjeni trošak od osam milijardi dolara (13,54 milijardi KM), te podrška za avione i streljivo Jordanu u vrijednosti od oko 70,5 miliona dolara (119,30 miliona KM).
SAD odobrio prodaju oružja zemljama Bliskog istoka: Poznato i za koliko
Prodaje dolaze nakon iranskih napada na energetsku infrastrukturu kao odgovor na izraelske napade na njihova plinska postrojenja, što je označilo najveću eskalaciju u gotovo trosedmičnom ratu, uzrokujući nagli skok cijena plina i daljnji rast cijena nafte.
State Department je objavio da će glavni izvođači u ovim prodajama biti korporacije RTX, Northrop Grumman i Lockheed Martin.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.