Rusija: U nesreći u rudniku uglja poginulo 36 rudara i spasilaca

Radiosarajevo.ba
Rusija: U nesreći u rudniku uglja poginulo 36 rudara i spasilaca

U eksplozijama u rudniku uglja Severnaja, u gradu Vorkuta na ruskom Arktiku, u kojem je u četvrtak došlo do curenja metana, nakon čega su se dogodile tri eksplozije, urušavanje i požar, poginulo je 36 osoba, sapćili su ruski zvaničnici, prenosi Anadolu Agency (AA)

Svih 26 rudara koji su se vodili kao nestali poslije urušavanja rudnika, proglašeni su danas mrtvima i spasilačka akcija je obustavljena. 

U prvoj eksploziji u četvrtak poginule su četiri osobe, a do nove eksplozije metana došlo je danas, kada je poginulo još šestero, među kojima petorica spasilaca.

"S obzirom na nivo plina u rudniku, na stepen uništenja i požara koji je nastavio da bjesni, svi nestali rudari su mrtvi", izjavio je Denis Paikin, tehnički direktor "Vorkutaugola", kompanije koja upravlja rudnikom.

Nesreća se dogodila u dubini od oko 740 metara, a u tom trenutku u rudniku se nalazilo ukupno 110 ljudi, od kojih je 80 spašeno.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije