Primirje se raspada, stigla poruka iz Teherana: "Preuzimamo potpunu kontrolu!"
Iran će imati isključivu kontrolu nad plovidbom kroz Hormuški moreuz sljedećih 30 dana, rekao je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi dok se istovremeno čini da se krhko primirje sa SAD-om raspada u jeku novog vala napada.
Moreuz, ključni plovni put za globalnu trgovinu, "ponovo će biti u potpunosti stavljen pod iransku upravu u sljedećih 30 dana", rekao je na konferenciji za novinare u iračkom glavnom gradu Bagdadu.
Araghchi je ponovio da je odgovornost za moreuz isključivo na Iranu. "Svako miješanje ili pokušaj stvaranja paralelnih struktura dodatno bi zakomplikovao situaciju, stvorilo dodatne napetosti i odgodilo ponovno otvaranje ovog strateški važnog plovnog puta", rekao je.
U potrazi za osvježenjem: Lokalna kupališta u Mostaru prepuna
U februaru, kada su Izrael i SAD prvi put napali Iran, Teheran je prijetnjama i napadima učinkovito zaustavio brodski promet u Hormuškom moreuzu, koristeći ga kao sredstvo pritiska u pokušaju pregovaranja o okončanju sukoba.
Otvaranje Hormuškog moreuza za međunarodnu plovidbu ključni je dio okvirnog sporazuma nedavno dogovorenog između SAD-a i Irana.
Trump uputio brutalnu prijetnju: "Možda nećemo biti razumni"
Sporazum predviđa da Iran ne smije naplaćivati nikakve naknade za prolaz brodova tokom 60-dnevnih pregovora.
Iran će razgovarati s Omanom o tome kako postupiti u skladu s međunarodnim pravom i u koordinaciji sa susjednim državama. Analitičari kažu da bi potencijalne naknade mogle postati kamen spoticanja, posebno u vezi s međunarodnim pravnim obvezama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.