Pretvara li se Arapsko proljeće u Islamističku zimu

Radiosarajevo.ba
Pretvara li se Arapsko proljeće u Islamističku zimu

Arapsko proljeće bi u Libiji brzo moglo prerasti u islamističku zimu, kaže se u novom izvještaju napisanom za zastupnike u američkome Kongresu.

Primjerak toga izvještaja pod naslovom "Pogled na ekstremističke tokove u Libiji" nabavio je američki Fox News i objavio kako se u njemu kaže da ekstremistička stajališta osvajaju publiku u toj sjevernoafričkoj zemlji, a da glavna figura koja izranja u Libiji, a nekad je bila povezana s El-Kaidom, nije promijenila ćud, prenijela je Hina.

"Unatoč prvim pokazateljima da je libijska revolucija uglavnom sekularna... veoma ekstremističke struje koje su oblikovale filozofiju libijskih selefista poput (Abd el-Hakima) Belhadža stapaju se u jednu koja će definirati budućnost Libije", napisao je Michael S. Smith II, savjetnik za protuterorističku djelatnost u Kronosu, savjetničkoj tvrtki koja je pripremila izvještaj.

Belhadža smatraju jednim od moćnijih zapovjednika libijskih milicija, a na čelu je vojnoga vijeća za Tripoli. On je bivši emir Libijske islamske borbene skupine (LIFG) za koju se zna da je sarađivala s El-Kaidom. LIFG je utemeljen 1995. s ciljem osnivanja islamske države, emirata unutar Libije. Ta je organizacija vodila sveti rat džihad protiv nekadašnjega libijskog predsjednika Moamera Gadafija. Visoki dužnosnici El-Kaide objavili su 3. novembra 2007. da je LIFG i
službeno ušao u mrežu Osame bin Ladena, a američki State Department LIFG je klasificirao kao terorističku organizaciju.

Belhadž, koji se toj skupini pridružio na početku, osamdesetih se u Afganistanu borio protiv Sovjeta. U februaru 2004. uhapšen je u Maleziji i navodno ga je ispitivala CIA, a onda je poslan kući u Libiju. U sklopu programa rehabilitacije iz zatvora je pušten 2009.

Smith u izvještaju piše kako su zapadni mediji i političari zapravo pogrešno shvatili dokument od 400 stranica koji su napisali pripadnici LIFG-a i koji je općenito prikazan „kao pokuda El-Kaide i islamističkoga terorizma“, te je zato pridonio prihvaćanju revolucije 2011.

"Tako stvorena zabluda ojačana nedovoljnom analizom LIFG-a vjerovatno su utjecali na odluke koje su od 17. februara 2011. donijeli Washington i Bruxelles", kaže Smith.

Ovo je ljeto glasnogovornica State Departmenta Victoria Nuland odgovorila na pitanje Fox Newsa o Belhadžu, njegovim vezama s LIFG-om i o tome ima li za njega mjesta u libijskoj prijelaznoj vladi.

"Oni će sami donijeti odluke, kao i sve ostale zemlje koje su nedavno prošle tranziciju, o tome slažu li se prošla djela i prošle veze s načelnima koja su sada postavljena", odgovorila je Nuland.

Libijci igrali važnu ulogu El-Kaide

Smith naglašava da su u El-Kaidi Libijci tradicionalno igrali važnu ulogu.

"Libijci su imali velik utjecaj u povijesti El-Kaide. Libijac i član LIFG-a Abu Jaja el-Libi smatra se vodećim dužnosnikom El-Kaide, a mnogi su analitičari predviđali da će on biti imenovan nasljednikom Osame bin Ladena. Njegov je brat Abdulvehad el-Kajid, utemeljitelj LIFG-a i jedan od šestorice vođa LIFG-a koji su dok su bili u zatvoru napisali taj dokument", kaže se u izvještaju. Kronos piše kako je "Libija (toliko) strateški važna" El-Kaidi da je godinama imala vlastitu organizaciju, odvojenu od El Kaide u ostalim zemljama islamskoga Magreba.

Libiju su smatrali važnom za El-Kaidu jer je geografski blizu Egiptu i jer se vjerovalo da može "utjecati na džihadističku političku situaciju u Egiptu".

Zbog toga je razloga, između ostaloga, novi čelnik El-Kaide Egipćanin Ajman el-Zavahiri u aprilu 2011. pozvao džihadiste da se pripreme na mogući ustanak protiv zapadnih snaga u Libiji.

"Želim upozoriti svoju muslimansku braću u Libiji, Egiptu, Alžiru, Tunisu i ostalim zemljama islama da će, umiješaju li se Sjedinjene Države i NATO u Libiju, postat će nužno da susjedi... i ostali muslimani krenu u borbu protiv plaćenika Moamera Gadafija i križara iz NATO-a", rekao je on, a prevedeno je u Kronosovu izvještaju.

U izvještaju su dugački prijevodi LIFG-ovih tekstova kako bi političari mogli izravno proučavati namjere te organizacije, kao i niz pitanja o kojima moraju razmisliti. Među njima je i pitanje pokazuje li prijelazna vlada u Libiji spremnost na saradnju u američkim protuterorističkim operacijama te je li nakon Gadafijeve smrti narastao broj gerilaca povezanih s El-Kaidom u Libiji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije