Poljska: Profesor planirao raznijeti Parlament

Radiosarajevo.ba
Poljska: Profesor planirao raznijeti Parlament

Poljski tužitelji saopćili su da su spriječili teroristički napad protiv predsjednika, ministara kabineta i parlamentarnih zastupnika koji je planirao izvršiti univerzitetski profesor Brunon Kwiecien. Profesora su „inspirirali“ Breivikovi prošlogodišnji napadi u Norveškoj.
Osumnjičeni je 45-godišnji profesor na poljoprivrednom fakultetu u Krakovu

Kwiecien je uhapšen na osnovu sumnje da je planirao detonirati četiri tone eksploziva u vozilu parkiranom u blizini zgrade parlamenta tokom rasprave o budžetu. Optužen je za planiranja terorističkog napada i suočen je s pet godina zatvora.

Poljak je optužen i za pokušaj regrutovanja drugih za svoje ciljeve; osumnjičeni je ručno izrađivao bombe i posjedovao je detonatore. Djelimično je priznao optužbe, među kojima je i planiranje atentata na političke lidere.

Policija je saopćila da Kwiecien ne pripada nijednoj političkoj grupi, javio je BBC. Njegove motive su opisali kao "nacionalističke, ksenofobične i antisemitske", prenijela je Fena.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije