Počela potraga za tijelima izraelskih talaca: Hamas pretražuje teren u Khan Younisu

1
Radiosarajevo.ba
Počela potraga za tijelima izraelskih talaca: Hamas pretražuje teren u Khan Younisu
Foto: Anadolija / Iskopavanja u Khan Younisu

Primirje u Pojasu Gaze zasad se nastavlja, a tako se, prema izvještajima arapskih medija, nastavljaju i potrage za tijelima otetih koja još nisu predata Izraelu.

U dokumentaciji koju su u petak objavili vlasti iz Khan Yunisa, izvještaji dokumentuju "potrage za tijelom otetog" koja su nestala tokom urušavanja jednog od tunela u kojima su držani taoci iz Izraela.

Snimci objavljeni na Anadoliji prikazuju teško inženjerijsko vozilo kako čisti ruševine u sjevernom Khan Yunisu, području prekrivenom ruševinama koje je bilo jedno od žarišta borbi u Pojasu Gaze.

Savez samostalnog sindikata podržao proteste studenata u Sarajevu: Donijeli i važne zaključke

Savez samostalnog sindikata podržao proteste studenata u Sarajevu: Donijeli i važne zaključke

Prema izvještajima, potraga traje već nekoliko dana, u pokušaju da se pronađe tijelo talaca.

Početkom marta prošle godine, glasnogovornik vojnog krila Hamasa, Abu Ubayda - koji je ubijen prije otprilike mjesec i po dana u gradu Gazi - objavio je da je kontakt s jednom od grupa odgovornih za čuvanje talaca prekinut nakon napada u području Khan Yunisa. Većina talaca te grupe vraćena je Izraelu u operaciji IDF-a, ali jedan od njih nije pronađen i trenutno se traga za njim.

EU neće uvesti sankcije Izraelu, smatraju da nakon mirovnog plana Donalda Trumpa to nije potrebno

EU neće uvesti sankcije Izraelu, smatraju da nakon mirovnog plana Donalda Trumpa to nije potrebno

Palestinci tvrde da operativci Hamasa trenutno kopaju u području gdje se nalazio tunel, i to tvrde da to čine "samo s osnovnom opremom, uz ozbiljan nedostatak inženjerskih sredstava i strah od urušavanja dodatnih struktura".

Hamas procjenjuje da bi potraga mogla trajati još pet dana ako se održi trenutni tempo rada, iako se organizacija obavezala da će vratiti sve taoce - žive i mrtve - u roku od 72 sata od stupanja na snagu primirja u Pojasu Gaze.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije