Ostavka portparola Bijele kuće zbog Wikileaksa

Radiosarajevo.ba
Ostavka portparola Bijele kuće zbog Wikileaksa

Glasnogovornik američkog State Departmenta Philip Crowley u nedjelju je podnio ostavku nakon što je izazvao pomutnju izjavom da je vojni tretman osumnjičenog informanta WikiLeaksa "smiješan" i "glup", što je prisililo predsjednika Baracka Obamu da njegovo pritvaranje brani kao "primjereno".
 
- S obzirom na posljedice mojih primjedbi, za koje preuzimam punu odgovornost, podnio sam ostavku državnoj tajnici  Hillary Clinton, navodi se u saopćenju ureda glasnogovornika State Departmenta.
 
Crowley je izjavu o uvjetima pritvora za vojnika Bradleya Manninga u zatvoru marinske baze Quantico dao pred malobrojnom publikom u Massachusettsu, a od predsjednika Obame je u petak na pres-konferenciji u Bijeloj kući zatraženo da komentira njegovu izjavu.
 
Manning, 23-godišnji vojnik iz Bethesde u državi Maryland, u vojnom je pritvoru od prošlog juna pod optužbom da je odgovoran za najveće curenje američkih povjerljivih dokumenata u povijesti. Kao pripadnik vojno-obavještajne jedinice u Iraku, pribavio je na hiljade povjerljivih dokumenata o ratovima u Iraku i Afganistanu, te više od 250.000 diplomatskih bilješki State Departmenta, koje je dostavio „zviždačkoj“ internetskoj stranici WikiLeaksu.  
 
Manning se u zatvoru baze Quantico u Virginiji, nalazi u samici 23 sata dnevno, a zbog navodne opasnosti od samoubistva prisiljen je spavati gol. Njegov advokat je takav tretman nazvao degradirajućim a Amnesty International je upozorio da se  može raditi o kršenju njegovih ljudskih prava.
 
U medijima je prenesno kako je Crowley u Massachusettsu izjavio da ne razumije zašto vojska drži Manninga pod tim uvjetima, nazivajući ih "smiješnim, kontraproduktivnim i glupim". Također je rekao da je vojni pritvor pravo mjesto za Manninga.
 
Obama je u petak rekao da je pitao Pentagon jesu li uvjeti pritvora primjereni i ispunjavaju li osnovne standarde.
 
- Zajamčili su mi da jesu, rekao je Obama, izbjegavši odgovoriti na upit slaže li se, ili ne, s Crowleyevom ocjenom.
 
Crowley je u saopćenju o ostavci, istakao da je s komentarom o Manningovu pritvoru "htio istaknuti širi, čak strateški, učinak djelovanja koje poduzimaju američke agencije za nacionalnu sigurnost svakoga dana i njihov utjecaj na globalni položaj i vodstvo SAD-a".  
 
- Provođenje vlasti u današnjim izazovnim vremenima i neumornom medijskom okruženju mora biti pametno i u skladu s našim zakonima i vrijednostima, dodao je.
 
Državna tajnica Hillary Clinton je kazala da je  Crowleyevo službovanje u State Departmentu bilo "motivirano dubokom posvećenosti javnoj politici i javnoj diplomaciji", prenosi u ponedjeljak.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije