Obama: 'Iz 80 zemalja u Siriju otišlo 15.000 boraca'
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama izjavio je tokom sinoćnje sjednice Vijeća sigurnosti UN-a da je broj stranih ratnika koji putuju u zemlje poput Afganistana, zemlje Afričkog roga, Jemen, Libiju, Siriju i Iraka, u posljednje vrijeme naglo povećan, javlja Anadolu Agency.
Obama je predsjedavao sjednicom Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj je usvojen američki nacrt rezolucije o mjerama koje sve zemlje svijeta trebaju poduzeti protiv odlaska stranih ratnika u Siriju i Irak.
"Teroristi na Bliskom istoku i drugim mjestima nastoje proizvesti sukobe, predstavljaju prijetnju za ljude u regiji i, kao što vidimo, mogu se vratiti kućama i tu organizovati različite napade", kazao je on i dodao: "Prema informacijama naših obavještajnih službi, tokom proteklih nekoliko godina iz preko 80 zemalja samo u Siriju je otišlo 15.000 stranih boraca. Većina njih je stala u redove pokreta Al-Nusra bliskog Al-Kaidi i IDIL-u, koji predstavljaju prijetnju narodima širom Sirije i Iraka", kazao je Obama.
Naglasio je kako sve zemlje trebaju onemogućiti kretanje terorističkih grupa unutar svoje teritorije.
Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon podsjetio je da je usljed terorističkih napada prošle godine u Afganistanu, Somaliji, Nigeriji, Iraku, Libiji i Maliju hiljade civila smrtno stradalo, osakaćeno ili protjerano te da se većinski radi o muslimanima.
Nazvavši one koji izvršavaju ovakve napade "vjerskim neprijateljima", Ban je poručio da, kako su to poručili i svi muslimanski lideri u svijetu, grupe poput IDIL-a nemaju nikakve veze sa islamom niti predstavljaju neku od država.
Rezolucijom su sve članice UN-a, uz ostalo, obavezane na sprečavanje regrutovanja, organizovanja, transporta i opremanja pojedinaca koji putuju u druge zemlje kako bi učestvovali u terorističkim aktivnostima i obukama. Države su obavezane da sprečavaju kretanje terorista i terorističkih grupa preko svog teritorija efektnim mjerama kontrole granice, dokumentacije i putnih isprava.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.