Novi porast radijacije u Fukushimi

Radiosarajevo.ba
Novi porast radijacije u Fukushimi

Radnici koji su radili u zgradi reaktora 2 nuklearne elektrane u Fukushimi evakuirani su u nedjelju ujutro iz zgrade reaktora nakon što je registrirano snažno povećanje radioaktivnosti, objavio je operater nuklearke. 

Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO) navela je da je radijacija 10 miliona puta veća od uobičajene u vodi koja se akumulirala u zgradi u kojoj je smješten reaktor 2. Dužnosnik TEPCO-a kazao je da su radnici napustili postrojenje kako bi izbjegli izlaganje radijaciji.

Istovremeno je nivo radioaktivnog joda u moru ispred havarisane nuklearke Fukushima Daiichi porasla te je 1.850 puta veća od uobičajenog nivoa, dok je u subotu bila 1.250 puta veća, objavila je Japanska agencija za nuklearnu sigurnost, prenosi Hina.

Po riječima glasnogovornika agencije za nuklearnu i industrijsku sigurnost  Hidehiko Nishiyame vjerojatno je curenje iz nuklearnih postrojenja uzrokovalo visok stepen radijacije u vodi koja se akumulirala u zgradama u kojima su generatori. Radijacija na površini vode iznosi 1.000 milisiverta. Za usporedbu o kakvoj se količini radi, CNN navodi da pojedinac u zdravoj okolini bude izložen radijaciji od tri milisiverta godišnje.

"Naravno da smo zabrinuti zbog činjenice da se razina radijacije povisuje. Međutim, u ovom trenutku ne razmatramo negativne posljedice za zdravlje", rekao je.

Radioaktivna voda unutar elektrane ometa radnike u obnavljanju sustava hlađenja. Jučer su saopšteno da bi takva voda bila opasna za piće, ali da ne predstavlja globalnu prijetnju jer će se radijacija raspršiti morem i ublažiti.

Japanska nuklearna kriza je daleko od kraja

Japanska nuklearna kriza nije ni blizu svome kraju i bit će potrebne sedmice, ako ne i mjeseci, da se okonča, izjavio je generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Yukija Amano.

Amano je za The New York Times, u telefonskom intervjuu iz Beča, rekao i da vlasti još nisu sigurne jesu li aktivne zone reaktora i iskorišteno nuklearno gorivo u centrali Fukushima 1 pokriveni dovoljnom količinom vode koja bi ih rashladila.

On je rekao i da ima "pozitivnih signala" kada je riječ o ponovnom uvođenju struje u elektranu, ali da treba još mnogo toga uraditi kako bi se otklonile posljedice nesreće izazvane potresom i cunamijem.

Amano je dodao i da ga najviše brinu šipke s gorivom u otvorenim rashladnim bazenima reaktora, jer nije siguran da je ubacivanje morske vode u njih - kako bi se spriječio požar i oslobađanje velike količine radioaktivnog materijala - bilo potpuno uspješno, prenosi Reuters.

"Ako su bazeni ispunjeni vodom, ali rashladni sistemi nisu popravljeni, temperatura će i dalje rasti, kao i opasnost od ponovnog curenja radioaktivnog materijala", upozorio je Amano.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije