Norveška ima viška novca i ne zna gdje da ga potroši

Radiosarajevo.ba
Norveška ima viška novca i ne zna gdje da ga potroši

Evropa je u dugovima, a Norveška ima viška novca i ne zna gdje da ga potroši - u toj zemlji plate su drastično veće nego u drugim evropskim zemljama!

Norveški ekonomisti "razbijaju glavu" pokušavajući da odrede gdje trošiti bogatstvo koje donosi nafta, bez dugoročne štete privredi, piše novinska agencija Srna.

Najveći norveški izazov leži u činjenici da je bogatstvo od nafte toliko veliko da postoji opasnost da ga uzaludno potroši na projekte koji nisu dovoljno isplativi. Još devedesetih godina prošlog vijeka Norveška je investirala prihode od nafte u poseban fond koji je, dugoročno, trebalo da osigura finansiranje države.

Fond investira prvenstveno u dionice, obveznice i nekretnine, a novac plasira izvan Norveške da bi izbjegao "pregrijavanje".  Na taj način Norveška je postala najveći državni fond na svijetu sa 816 milijardi dolara (1,2 bilion KM), odnosno 1,25 odsto tržišne kapitalizacije svakog registrovanog preduzeća na svijetu - navode agencije.

Da bi osigurala dalji rast fonda, vlada ne smije da povlači više od četiri odsto sredstava godišnje - da bi uravnotežila budžet, koji bi u suprotnom bio u minusu.

U Norveškoj skoro da i nema nezaposlenih, a procvat industrije nafte doveo je do drastičnog rasta plata zaposlenih u tom sektoru. Sada su plaće u Norveškoj i do 70 posto veće nego u drugim evropskim zemljama.

Norveška, podsjećanja radi, nije članica Evropske unije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije