Nastavnik 40 godina zlostavljao dječake širom svijeta

Radiosarajevo.ba
Nastavnik 40 godina zlostavljao dječake širom svijeta

Na stotine ljudi obratilo se FBI-ju zbog nastavnika, osumnjičenog da je tokom 40 godina karijere u školama na četiri kontinenta, drogirao i zlostavljao dječake, javlja Tanjug.

Federalni istražni biro (FBI) prošlog mjeseca je saopštio da je nastavnik William Vahey zlostavljao najmanje 90 dječaka, čije je fotografije na flash driveu pronašla čistačica.

Sada je FBI, kako je saopšteno, kontaktiralo "nekoliko stotina osoba širom svijeta želeći da se prijave kao potencijalne žrtve ili da daju informacije".

Vahey (64) je izvršio samoubistvo nakon što su fotografije pronađene.

On je bio jedan od omiljenih nastavnika u međunarodnim školama koje su pohađala djeca diplomata, imućnijih Amerikanaca i lokalne elite, javila je agencija AP.

Vaheyeve žrtve nisu znale da su zlostavljanje jer ih je nastavnik, kada su bili na izletima, pred spavanje drogirao. Kada bi se onesvijestili, on ih je dodirivao i slikao se s njima.

Nastavničku karijeru je započeo u američkoj školi u Teheranu. Radio je u školama širom Bliskog Istoka i Evrope - u Libanu, Španiji, Iranu, Grčkoj, Indoneziji i Saudijskoj Arabiji - i to skoro uvijek u srednjim školama.

U vrijeme kada je bio u Saudijskoj Arabiji, oženio se i dobio dva sina. Bio je trener košarke i vođa rekreativnih nastava. U SAD-u je 1969. godine osuđivan za pedofiliju, ali nije bio upisan u registar seksualnih prestupnika.

Kako su ranije navodili mediji, Vahey je istražiteljima rekao da je i on bio zlostavljan kao dječak.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije