Nastavljeno granatiranje, nepoznat broj mrtvih

Radiosarajevo.ba
Nastavljeno granatiranje, nepoznat broj mrtvih


Dvije sedmice već traje granatiranje Baba Amra, distrikta sirijskog grada Homsa. U jednoj kući živi četiri do pet porodica, preživljavaju zahvaljujući prikupljenoj kišnici u teglama. Umire se, piše Reuters, zbog nedostatka lijekova; broj ranjenih i mrtvih nije poznat.

Zašto nas je svijet napustio, pitaju se stanovnici ovog naselja koji su okruženi oklopnim snagama sirijske vojske i nemaju gdje pobjeći. Stanovnici prigradskih naselja bježe u centar grada gdje u neuslovnim kućama i stanovima živi i po nekoliko porodica. Oni koji su preživjeli bombardovanje suočavaju se sa nestankom vode i hrane, a ogorčeni su na snajperiste Vlade Bashara al-Assada koji gađaju cisterne sa zalihama vode.

Rušenje bolnica, ubijanje doktora

Abu Bakr, stanovnik naselja Baba Amro u svoj dvosobni dom je primio 25 ljudi.

„Spavamo u smjenama jer nemamo dovoljno prostora. Žene koje su se tek porodile nisu u stanju da doje svoje bebe jer su izgubile mlijeko zbog stresa; žene koje su rodile prije ovog užasa ponudile su da budu dojilje toj djeci, ali dokad?“

Svakodnevno bombardovanje skoro je uništilo naselje Baba Amr u kojem trenutno rade dva ili tri doktora. Privremene bolnice također su srušene; najmanje dva ljekara i dvije medicinske sestre poginuli su u napadima na Baba Amr. Pojedine kuće se pokušavaju pretvoriti u tzv. „poljske bolnice“, ali nedostatak zaliha i osoblja znači da povrijeđenima ima malo pomoći...

„Gledamo kako nam ranjeni umiru. Sve što možemo je pokriti njihove rane komadima tkanine i gledati ih kako umiru. Izgubili smo mnogo ljudi, a svaki dan gledamo kako nam članovi porodice i prijatelji nestaju, a ne možemo ništa učiniti“, rekao je jedan stanovnik koji nije željeo biti imenovan.


Baba Amr: Sklonište od granata

Vlada
Sirije kaže kako se bori protiv naoružanih militanata koji žele svrgnuti Assada, a finansira ih (i naoružava) inostranstvo. Oslobodilačka armija Sirije bori se protiv Assadovog režima, koji je vlast preuzeo nakon smrti oca, Hafeze, koji je Sirijom vladao tri decenije.

Kina optužila Zapad za stanje u Siriji

Međunarodni komitet Crvenog krsta (ICRC) saopštio je Reutersu da pregovara sa obje strane o dvoiposatnom prekidu vatre, samo kako bi doveli prijeko potrebnu pomoć napaćenom narodu. U Homsu, trećem po veličini sirijskom gradu, 'pobunjenici' drže straže i kontrolne tačke koje onemogućavaju lokalnim seljacima da se probiju do svojih njiva.

Sirijski aktivist nadimka Marx poručio je da će, ako se uskoro nešto ne riješi, oni koji ne poginu od bombardovanja umrijeti od gladi. U Homsu se preživljava, kažu stanovnici, zahvaljujući kiselim patlidžanima, maslinama i suhim hljebom. Povrće i meso i više su od luksuza, telefon i internet, kao i struja, odavno su isključeni...

„Svijet nas je napustio. Sami smo i niko ne računa na nas“, kaže jedan od stanovnika Homsa, a preživjeli ne štede ni opoziciju:


Svi nas varaju i koriste samo za svoje interese, a mi smo ti koji plaćaju najveću cijenu“.

Sankcije EU

A EU bi iduće sedmice trebala usvojiti nove sankcije protiv režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, izjavio je jučer (20. februara) njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle. Westerwelle je naglasio da treba pojačati diplomatski pritisak protiv Sirije a dobio je podršku SAD-a, Velike Britanije i Meksika, i u tom kontekstu najavio usvajanje sankcija i van Evrope.

Diplomati EU-a su ranije izjavili da će raditi na novoj rundi sankcija protiv Sirije, koja bi trebalo da bude usvojena do 27. februara. U njih bi bilo uključenozamrzavanje imovine Sirijske centralne banke, kao i većina transakcija s njom.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije