Nakon pogibije 300 putnika, Južna Koreja raspušta obalsku stražu
Predsjednica Južne Koreje Park Geun-Hje preuzela je danas odgovornost za prošlomjesečni brodolom trajekta i obećala da će obalska straža, koja je bila izložena žestokim kritikama, biti raspuštena.
U nesreći 16. aprila više od 300 osoba, uglavnom đaka, izgubilo je život ili nestalo, a javnost je okrivila obalsku stražu za neefikasno traganje i spašavanje žrtava, javila je Fena.
"Kao šef države odgovoran za živote i sigurnost Južnokorejaca, upućujem iskreno izvinjenje zbog svih patnji nanijetih građanima", rekla je Park u televizijskom obraćanju naciji.
Ona je ocijenila da je akcija straže bila neuspješna i da su mnogi životi mogli biti spašeni.
"Odlučila sam da raspustim obalsku stražu", rekla je Park i dodala da će policija sprovesti istragu, a da će za pomorske aktivnosti biti zaduženo ministarstvo nacionalne sigurnosti, koje će uskoro biti formirano.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.