Može li ovakav UN čuvati mir u svijetu?

Radiosarajevo.ba
Može li ovakav UN čuvati mir u svijetu?

Ujedinjene nacije (UN) danas slave 68. godišnjicu postojanja, tokom kojih je ova organizacija radila na promociji i očuvanju saradnje na poljima međunarodnog prava, međunarodne sigurnosti, ekonomskog razvoja u svijetu, društvenog napretka.

Poslije sedam decenija djelovanja, nameće se pitanje reformi UN-a kako bi on mogao efikasnije djelovati u svijetu kakav poznajemo danas, navodi Agencija Anadolija (AA).

Pregovori o reformi Ujedinjenih nacija vode se prvenstveno oko preustroja funkcionisanja Vijeća sigurnosti UN-a, kako bi organizacija postala efikasnija u postizanju mira u svijetu. Najčešći predmeti rasprava su pitanje veta, stalnog članstva, nedovoljna zastupljenost članica, te neravnopravan status zemalja članica Vijeća.

Grupa G-4, koju čine Njemačka, Japan, Brazil i Indija, najglasnija je u zahtjevima za reformu UN-a, a najveći broj njihovih kritika odnosi se na činjenicu da je Vijeće sigurnosti UN-a i dalje postavljeno na temelju ishoda Drugog svjetskog rata.

Neefikasnost rada Vijeća sigurnosti smatra se najvažnijim razlogom letargije UN-a.

Republika Turska se,  također, nalazi među najoštrijim kritičarima neefikasnosti UN-a u borbi protiv kriza u svijetu. U nedavnom obraćanju na zasjedanju Generalne skupštine Un-a u New Yorku, turski predsjednik Abdullah Gul otvoreno je ponovio kritike na račun neefikasnosti UN-a, kao i zahtjeve za reformama.

„Svijetu je potrebno novo Vijeće sigurnosti, koje će biti zasnovano na stvarnim potrebama i organizirano na principima demokracije i ravnopravne zastupljenosti, a koje će u konačnici biti sposobno da odgovori postavljenim zadacima“, poručio je Gul.

Premijer Turske Recep Tayyip Erdogan u više navrata ukazao je na neefikasnost mehanizma stalnog članstva u Vijeću sigurnosti, ističući kao primjer situaciju u Siriji. Erdogan poziva na reformu sistema funkcionisanja UN-a, podupirući to tvrdnjama da se svijet ne smije prepustiti volji pet povlaštenih članica.

Jačanje Generalne skupštine UN-a u odnosu na Vijeće sigurnosti, povećanje broja nestalnih članica i otvaranje Vijeća za mogućnost učešća u radu za sve članice UN-a, najčešći su zahtjevi strukturalne reforme UN-a.

Po samom osnivanju, UN se sastojao od 51 zemlje članice. Danas UN okuplja 193 članice te dvije sa statusom zemlje posmatrača.

Sjedište Ujedinjenih nacija nalazi se u New Yorku, a još četiri glavna ureda nalaze se u Ženevi, Den Haagu, Nairobiju i Beču. Arapski, kineski, engleski, francuski, ruski i španski su šest zvaničnih jezika Ujedinjenih nacija.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije