Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Radiosarajevo.ba
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Današnji dan, 27, janurar obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2005. godine donijela je zvaničnu rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Rezolucija apeluje na sve članice Ujedinjenih naroda da poštuju sjećanje na žrtve Holokausta i ohrabruje razvoj obrazovnih programa o istoriji Holokausta, čime se želi pokazati odlučnost da se pomogne u spječavanju čina genocida u budućnosti.

"Tragedija nastala kao posljedica holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milioni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nazamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju", izjavio je generalni sekretar UN-a Kofi Annan.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta je memorijalni nacionalni praznik u Njemačkoj, a nazvan je Der Tag des Gedenkens an die Opfer des Nationalsozialismus - Dan sjećanja na žrtve nacional-socijalizma. Praznikom ga je proglasio federalni predsjednik Roman Herzog 3. januara 1996 godine izdajući proklamaciju da se ovaj dan obilježava 27. januara:

"Prisjećanje ne smije prestati – ono također mora biti upozorenje budućim generacijama da budu na oprezu. Zato je veoma bitno naći pravi način koji će biti efektivan, koji će iskazivati žaljenje za patnje i gubitke, a biti posvećen sjećanju na žrtve, što će pomoći sprječavanju ponavljanju zločina", rekao je tada Herzog.  

Holokaust i njegove posljedice

Ovaj datum uzet je kao 'dan sjećanja', jer je 27. januara 1945. Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u najzloglasnijem koncentracionom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

Iako sama riječ holokaust označava žrtvu paljenicu, pri kojoj se spaljuje cijela životinja, danas je međutim u cijelom svijetu ta riječ uobičajeno ime za genocid nad Židovima, te u širem značenju i sistemsko istrebljivanje drugih grupa (prvenstveno Romi) za vrijeme nacističkog režima u Njemačkoj.

Holokaust je iza sebe ostavio trajne posljedice. Računa se da je u njemu ubijeno 5.29 do 6 milion Židova, odnosno trećina svih Židova koji su prije Drugog svjetskog rata živjeli u svijetu. Demografska slika u Europi se bitno promijenila, pogotovo u Istočnoj i Srednjoj Europi, gdje su židovske zajednice prestale postojati. Najveći dio preživjelih je odlučio emigrirati u SAD, odnosno u Palestinu, gdje je stvorena židovska nacionalna država Izrael.

Najveći zločini ne smiju biti zaboravljeni

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratit će se učesnicima obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta koji će biti održan u organizaciji Jevrejske zajednice BiH. 

Domaćini ove manifestacije ukazali su Bećiroviću čast da bude prvi govornik na Centralnoj komemorativnoj akademiji koja će se u petak, 27. januara, održati u Sarajevu, saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.  

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy naglasio je da je Pariz odlučan u namjeri da očuva sjećanje na holokaust.

"Francuska je odlučna da ispuni dužnost očuvanja sjećanja na holokaust i da ga prenese na nove generacije u Francuskoj i širom svijeta. Dok su svjedoci holokausta, većinom preminuli, međunarodna zajednica ima dužnost da očuva živim sjećanje tako da čovječanstvo više nikada ne doživi sličnu tragediju", navodi u svom saopštenju, francuski predsjednik.

U saopštenju se dodaje da je dužnost održavanja sjećanja na holokaust kolektivna odgovornost i da se moraju odbaciti svi oblici trivijalizacije.

Francuski predsjednik istakao je da se sjećanjem na holokaust, podsjeća na varvarstvo na koje je čovjek sposoban, ali isto tako i na činove otpora i solidarnosti između ljudi suočenih sa istrebljenjem.  

Britanski premijer David Cameron i njegov zamjenik Nick Clegg potpisali su u Predstavničkom domu parlamenta "Knjigu posvećenosti sjećanju na holokaust" u kojoj se potpisnici obavezuju da će se svojom posvećenošću suprotstaviti svim vrstama predrasuda.

Cameron i Clegg svoje stavili su potpise tokom posjete Downing Streetu osnivača i predsjednika Jevrejskog savjeta Komonvelta lorda Jannera i jednog od preživjelih holokausta Bena Helfgotta.

Lider britanske Laburističke stranke i opozicije Ed Miliband, koji je i ranije u javnosti govorio o bjekstvu roditelja od nacista, takođe se upisao u knjigu, ističući da se mora održati sjećanje na holokaust jer to je podsjećanje na užasan genocid počinjen protiv Jevreja i da je to dužnost prema ubijenima.

Poražavajuća statistika

Njemački magazin Stern objavio je nedavno izvještaj u kojem se navodi da jedan od pet mladih Nijemaca nema pojma o tome da je Auschwitz bio nacistički logor smrti.  

Prema rezultatima ankete, iako je 90 posto ispitanih znalo šta je bio Auschwitz, taj naziv, bukvalno ništa nije značio za 21 posto mladih životne dobi između 18 i 29 godina. Rezultati su pokazali da skoro trećina od 1.002 ispitana nije znao da se Auschwitz nalazi u današnjoj Poljskoj.


 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije