Kraj krvave tradicije obrezivanja žena

Radiosarajevo.ba
Kraj krvave tradicije obrezivanja žena

Godišnje se u svijetu uz bolan ritual obreže dva miliona žena. Protivnici ove tradicije sada slave veliki uspjeh. 29. novembra je u državi Togo zvanično okončano tradicionalno obrezivanje žena i djevojčica.

Prema rezultatima studije, urađene devedesetih godina, kod pojedinih etničkih grupa je stopa obrezivanja žena bila 90 posto. Proces je veoma bolan jer se nožem odsjecaju dijelovi polnih organa. Upale i krvarenja su veoma česte pojave. Obrezane žene kroz cijeli život prati bol i trauma.

"Veliki uspjeh je da smo u projekat uključili glavne aktere obrezivanja. To su žene koje su vršile obrezivanje, ali i čuvari tradicije", kaže Detmer Hönle, zamjenik predsjednika nevladine organizacije Intact.

Kada se govori o čuvarima tradicije, misli se na najstarije osobe u selu, osobe koje imaju najveći uticaj na stanovnike. Fati Gnon, koja u Togu koordinira rad Intactove partnerske organizacije kaže da pristup tim osobama nije bio nimalo lak.

"Kontakte smo uspostavili tako što smo išli od kuće do kuće. Na taj način smo dobili povjerenje ljudi i senzibilizirali temu obrezivanja žena. Nakon toga smo organizovali zajedničke susrete na kojim smo govorili o obrezivanju i načinima kako doći do šire populacije. Oni su nam pomogli da uvjerimo stanovništvo o štetnosti obrezivanja".

Tradicija starija od zakona

Togo je prije 14 godina usvojio zakon prema kojem je obrezivanje žena i djevojčica kažnjivo djelo. Međutim, samo u jednom slučaju je izrečena kazna.

Detmer Hönle objašnjava zašto: "Jedan od razloga je što su porodice potplaćivale državne službenike i policajce, a drugi je što je tradicija u Africi nepisani zakon. On je strariji od zakona koji je usvojila vlada".

Bez obzira na uspjeh u Togu, borba protiv obrezivanja žena i djevojčica u svijetu još dugo neće biti završena. Jawahir Cumar je u Somaliji obrezana kada joj je bilo pet godina. Ona danas u Düsseldorfu savjetuje žene koje je zadesila ista sudbina: "Te žene često imaju bolove prilikom seksualnog odnosa, mokrenja, čak i kada imaju menstruaciju".

Jawahir Cumar je prošle godine za svoj rad dobila najveće njemačko priznanje – Orden za zasluge. Sve dok u svijetu godišnje dva miliona žena postaju žrtva brutalne tradicije, posao nevladinih organizacija, kao što su Intact i Zaustavimo sakaćenje je neophodan.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije