Kako bi Treći svjetski rat mogao početi?
Norman Podhoretz, američki autoritet u sferi neokonzervatizma i pisac za Commentary magazin, još je prije nekoliko godina izjavio kako je njegovo mišljenje da Sjedinjene američke države trenutno vode svjetski rat protiv „islamofašizma“, i to četvrti po redu. Njegov je stav da je ovaj svjetski rat neophodno proširiti na borbu protiv Irana, koji bi trebao biti sljedeća domina koja pada pod američkom vojnom silom. Ovaj nekonzervativac je ubijeđen da je aktuelni globalni konflikt dobar i neophodan, te da bi iz vojnog sukoba sa Irakom Amerika lako izašla kao pobjednik.
Philip Giraldi, bivši oficir CIA-e i analitičar, 2007. godine je odgovorio Podhoretzu tako što je napisao tekst u formi scenarija za Treći svjetski rat. On je u ovom tekstu, koji je objavljen na stranici Antiwar.com istakao kako su Podhoretzove procjene vrlo neopuzdane, i u tom smislu je naveo kako se Iran ne bi tako lako naklonio i predao nakon prvog pucnja, što smatraju Norman Podhoretz i istomišljenici.
Predsjednikovo naređenje
„Moguće je da će sve
početi minornim incidentom, koji će, vrlo je moguće, ukljućiti američku
mornaričku patrolu koja je stacionirana u blizini nove baze u Badri, u blizini
granice sa Iranom. Marince će, recimo, okružiti brojčano nadmoćnije iranske
snage koje tvrde kako su Amerikanci zašli u iranski teritorij. Amerikanci
odbijaju predati oružje i otvore vratu. Iranci bi odgovorili i...“, naveo je Giraldi u tekstu koji je zbog situacije u Hormuškom moreuzu reaktueliziran, a koji je pet godina nakon prvog objavljivanja preveo i prilagodio portal Radiosarajevo.ba.
Američki predsjednik, napisao je Giraldi, incident bi odmah nazvao činom rata te bi potom, u emocionalnom govoru naciji, naredio invaziju. UN bi odmah sazvao hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti, a podršku u Skupštini UN-a za napad na Irak dali bi samo Izrael, Mikronezija i Kostarika. U narednim danima bi američke trupe, predvidjeo je Giraldi, žestoko bi napali zračne, morske i vojne baze, te nuklearna postrojenja. Javnost bi se podijelila, mediji bi većinom iskazali podršku ovom činu, baš kao i kompletan Kongres, a Pentagon i Bijela kuća napad ocjenjuju čistim uspjehom. Sa druge strane, u Iranu haos. Mrtvi, teško ranjeni i radijacijom ozračeni civili.
Hezbolah i šijiti
No, Iran je imao dovoljno vremena da se pripremi, ocijenio je Giraldi, te kreće u protunapad. Pored toga, počinju proiranski nemiri u Bjerutu, a Hezbolah iz Libana šalje rakete na Izrael koji odgovara bombardovanjem ne samo Libana već i Sirije. Šijitski simpatizeri sabotiraju naftna polja u Saudijskoj Arabiji; tankeri su napadnuti bombama, te nafta iz ove regije prestaje stizati u potpunosti – barel nafte ide do 200 dolara, a Wall Street trpi najveće gubitke u proteklih dvadeset godina.
A za regiju je već kasno. Vladavina prava zbog nemira i slično više ne postoji u Afganistanu i Pakistanu, kojeg Amerika moli da se konsoliduje i da zaštiti nuklearno naoružanje. Dio Afganistana, Mazar-i-Sharif, pripaja se Iranu, a Hezbolah definitivno preuzima vlast u Libanu. Strahujući od ishoda, Saudijska Arabija, Egipat i Kuvajt odbijaju daljnju kooperaciju sa Amerikom koja traži pomoć od Kine i Rusije. Ove dvije zemlje nisu zainteresirane da pomognu jer su od početka bile decidno protiv sukoba. Haos se širi dalje, pisao je Giraldi, i Evropu i Ameriku napadaju bombaši samoubice. Amerika sada govori Iranu: ako ne prestanete pružati otpor upotrijebit ćemo nuklearno oružje.
Neutronska bomba
Istog trenutka, Indija, Pakistan, Izrael, Rusija i Kina svoju nuklearnu spremnost podižu na maksimalan nivo. Ipak, kako je Iran odbio da prihvati poraz, stoji u scenariju, Amerika konačno poseže za nuklearnim arsenalom te baca neutronsku bombu na glavni iranski Centar za nuklearno istraživanju u Natanzu. SAD šalju jasnu poruku da će baciti novu bombu, ako Iran ne prekine s vatrom. Iranske vlasti, kao što je poznato, izrazito su tvrdoglave te nastavljaju sa bombardovanjem američkih ciljeva. Sukob vodi do preuzimanja pakistanskog Parlamenta od strane militanata, što Indija vidi kao povod da počne napad upozorenja na nuklearne centre u Pakistanu, Wah i Multan, za koje se vjeruje da čuvaju najjači vojni arsenal Pakistana. Ipak, kako se radi o pogrešnoj informaciji, Pakistan uzvraća bombardovanjem Nju Delhija.
Treći svjetski rat počinje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.