Još jedna država prekida diplomatske veze s Izraelom: 'Siječemo odnose s genocidnom vladom'
![Još jedna država prekida diplomatske veze s Izraelom: 'Siječemo odnose s genocidnom vladom'](https://storage.radiosarajevo.ba/article/564077/871x540/bolnica-alshifa-izrael-gaza-aa-1april24-3.jpg?v1728722487)
Vlada Nikaragve je najavila da će prekinuti diplomatske odnose s Izraelom, čime se dodaje rastućoj izolaciji zemlje na globalnoj sceni usred rata u Gazi.
Potpredsjednica Nikaragve, Rosario Murillo, objavila je ovu odluku državnim medijima u petak, nakon što je Kongres zemlje usvojio rezoluciju koja poziva na akciju povodom godišnjice rata u Gazi 7. oktobra. Murillo, koja je supruga predsjednika Danijela Ortege, izjavila je da je njen muž naredio vladi da "presiječe diplomatske odnose s fašističkom i genocidnom vladom Izraela".
Ova najava je većinom simbolična, s obzirom na to da Izrael nema rezidentnog ambasadora u nikaragvanskoj prestonici Managui i da su odnosi između dviju zemalja gotovo nepostojeći. Ipak, ova odluka dolazi u trenutku kada je Izrael pod sve većim diplomatskim pritiskom usred brutalne kampanje u Gazi i širenja napada širom Bliskog istoka, uključujući Liban.
![Erupcija Etne ne prestaje i nudi jedinstvene slike: Pogledajte kako lava napreduje preko snijega](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579078/300x185/etna-snijeg-erupcija-februar-2025-screenshot.jpg?v1739717542)
Erupcija Etne ne prestaje i nudi jedinstvene slike: Pogledajte kako lava napreduje preko snijega
Broj poginulih u Gazi je prešao 42.000, a hiljade drugih su ubijene u bombardovanju u Libanu, posebno u posljednjih nekoliko nedelja.
Vlada Nikaragve je u petak osudila rat Izraela u Gazi i navela da se borbe sada "šire prema Libanu i ozbiljno prete Siriji, Jemenu i Iranu".
Oporba ratu u Gazi je relativno raširena u Latinskoj Americi, gdje su ljevičarski lideri u zemljama poput Brazila, Kolumbije i Čilea postali otvoreni kritičari Izraela.
Palestinska misija pri Ujedinjenim nacijama je u petak objavila da su te tri zemlje pomogle da se pokrene pismo podrške generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu, kojeg je Izrael proglasio nepoželjnom osobom prošle sedmice.
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro prekinuo je diplomatske odnose s Izraelom u maju, nazvavši administraciju izraelskog premijera Benjamina Netanyahua "genocidnom". Brazilski lider Luiz Inacio Lula da Silva također je istog mjeseca opozvao ambasadora te zemlje u Izraelu i uporedio je rat u Gazi sa holokaustom.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.