Japan: 30 mrtvih, ogromna šteta, ne rade nuklearke

Radiosarajevo.ba
Japan: 30 mrtvih, ogromna šteta, ne rade nuklearke
Japanski mediji su objavili novi izvještaj o broju žrtava potresa u kojem se navodi da su 32 osobe izgubile život u petak u potresu jačine 8,9 stepeni registriranom pod morem blizu sjeveroistočnih obala Japana.
 
Tri osobe su izgubile život u Tokiju, javila je novinska agncija Jiji. Deset mrtvih su registrirale lokalne vlasti prefekture Iwate, blizu epicentra a tri osobe su izgubile život u prefekturi Ibaraki, sjeverno od Tokija, kada se srušila jedna kuća.
 
TV-stanice i novinske agencije su javile da je broj povrijeđenih osoba veliki i da ima više desetaka nestalih, prenosi AFP.
 
Japanski premijer Naoto Kan najavio je da će vlada poduzeti sve mjere kako bi ublažila posljedice katastrofe i pozvao stanovništvo da ostane pribrano. "Potres je izazvao veliku štetu u širokim područjima na sjeveru Japana", rekao je Kan na konferenciji za novinare, prenijela je agencija Kyodo.
 
"Vlada će uložiti sve napore kako bi maksimalno ublažila posljedice štete", rekao je on i pozvao stanovništvo da ostane mirno i prati informacije o potresu.
 
Vlada u Tokiju je na anrednoj sjednici odlučila poslati sve raspoložive spasilačke ekipe i dodatne timove policije u najteže pogođena područja. Kan je rekao i da nisu registrirane nikakve anomalije, poput curenja radioaktivnih tvari iz japanskih nuklearnih postrojenja.
 
Ukupno 11 nuklearnih elektrana je automatski zatvoreno, a prijavljen je požar u jednom pogonu, ali su nadležni saopćili da nema nikakvih znaka curenja radioaktivnih tvari.
 
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopćila je da pažljivo nadgleda situaciju u japanskim nuklearnim postrojenjima zbog povišenog rizika uslijed potresa i cunamija i da zasad nema nikakvih naznaka da je bilo ikakvih problema.
 
Agencija Kyodo je prethodno izvijestila da je jedan od operatera u prefekturi Fukushima nakon potresa prijavio anomaliju u jednom pogonu, ali nije precizirano o kakvom je problemu riječ.
 
Potres koji se dogodio u petak, jačine 8,9 stupnjeva po Richteru, najjači je u toj zemlji u posljednjih 140 godina.
 
U potresu jačine 7,9 stupnjeva 1. septembra 1923. godine u području Tokija je poginulo više od 143.000 ljudi.
 
Potres koji je 1995. godine razorio Kobe, odnio više od 6.300 života i nanio štetu od 100 milijardi američkih dolara, bio je po visini troškova najskuplji potres u povijesti svijeta.
 
U tom potresu je ozlijeđeno 44.000 ljudi i uništeno 105.000, a oštećeno 535.000 kuća. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije