Irankama zabranjeno studiranje na 77 fakulteta
Žene u Iranu neće moći studirati na 77 fakulteta koji dosad bili otvoreni podjednako i za žene i za muškarce, a obrazovanje u poljima inženjerstva, elektrotehnike, poslovnog menadžmenta, hotelijerstva, arheologije, nuklearne fizike i stranih jezika postat će ekskluzivno pravo muškaraca. Fakulteti na kojima više neće biti studentica nalaze se na ukupno 36 univerziteta u Iranu.
Odluka je nastupila nakon niza godina u kojima su Iranke bile brojnije među studentskom populacijom, postizale bolje rezultate i češće završavale fakultete od svojih muških kolega, što je zabrinulo religijske lidere. Kako piše Telegraph.co.uk, iranski religijski vođe postali su zabrinuti posljedicama koje visoko obrazovanje ostavlja na društvo, uključujući pad nataliteta i broja sklopljenih brakova.
Univerzitet u Isfahanu zabranio je ženama upis na studij rudarskog inženjerstva pod izgovorom da se ionako 98 posto djevojaka koje diplomiraju na ovom odsjeku ne zaposli.
Prema podacima UNESCO-a, Iran se decenijama mogao pohvaliti najvećim brojem studentica naspram studenata na univerzitetima, a djevojke su se isticale i na tradicionalno muškim studijima poput primijenjene fizike i inženjerstva. Sociolozi ovaj trend pripisuju spremnosti konzervativnih porodica da pošalju svoje kćerke na studij, trend koji je zaživio nakon Islamske revolucije 1979., a smanjenje broja studenata pripisuju želji mladih Iranaca da se nabrzinu obogate, bez dugog školovanja.
Aktivistkinja za ljudska prava i dobitnica Nobelove nagrade za svoje napore koje ulaže u zaštitu ljudskih prava, naročito prava žena, djece i izbjeglica, Shirin Ebadi, kaže da je pravi cilj ovih ograničenja da smanje broj studentica na manje od 50 posto (danas ih je 65 posto), kako bi se oslabio iranski feministički pokret i njegovi napori protiv diskriminatornih islamističkih zakona.
„Ovo je dio politike Islamske Republike da vrati žene u privatnu sferu, u kuću, budući da je njihovo prisustvo u javnoj sferi neprihvatljivo. Tako će žene odustati od traženja svojih prava.“, kaže Ebadi u pismu koje je poslala Ahmadu Shaheedu, specijalnom UN izvjestitelju za ljudska prava u Iranu, te generalnom sekretaru UN-a Ban Ki-moonu.
Zabrana studiranja ženama kritikovana je i od strane brojnih iranskih parlamentaraca, koji su pozvali ministra za nauku i visoko obrazovanje da objasni svoju odluku. Ministar Kamran Daneshjoo je odgovorio da je mnogo fakulteta još uvijek otvoreno za žene, te da su odsjeci za muškace bili potrebni kako bi se „stvorio balans“.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.