Iranci u ljubičastom i zelenom slavili pobjedu Rohanija
Desetine hiljada Iranaca izašlo je na ulice Teherana kako bi proslavili pobjedu umjerenog reformiste Hassana Rohanija na predsjedničkim izborima, koji je ocijenio da je njegov izbor pobjeda napretka nad ekstremizmom, javlja Fena.
Građani su sinoć nosili slike Rohanija (64) i uzvikivali proreformske parole. Mnogi su bili obučeni u ljubičasto, što je bila boja zastupljena u Rohanijevoj kampanji, ili zeleno, što je boja reformističkog pokreta.
U prvom obraćanju po proglašenju za pobjednika, Rohani je pozvao svjetske sile da se prema njegovoj zemlji ophode s uvažavanjem i poštovanjem njenih demokratskih prava, kako bi i Islamska Republika isto tako poštovala njih.
''Otvorena je nova mogućnost, a države koje posreduju u uspostavljanju demokratije i otvorenog dijaloga, trebalo bi da se obraćaju iranskom narodu s uvažavanjem i prihvatanjem prava Islamske Republike'', rekao je Rohani i dodao da će, u tom slučaju, dobiti i prikladan odgovor, prenosi AFP.
Na iznenađenje javnosti, umjereni reformista Hassan Rohani pobijedio je na predsjedničkim izborima u Iranu, na kojima je dobio nešto više od 50 posto glasova, čime je izbjegnut drugi krug glasanja.
''Ova pobjeda je pobjeda mudrosti, skromnosti i zrelosti... nad ekstremizmom'', kazao je Rohani.
Rohani, glavni iranski pregovarač za nuklearna pitanja, od 2003. do 2005. godine, koji je ostvario dobru komunikaciju sa svjetskim silama, osvojio je 18,6 miliona ili 50,68 posto glasova.
On je obećao da "nema predaje" pred zahtjevima Zapada u pregovorima o iranskom nuklearnom programu, ali i da će pristup njima biti konstruktivniji i manje avanturistički.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.