Irak: U napadu na TV stanicu ubijeno pet novinara

Radiosarajevo.ba
Irak: U napadu na TV stanicu ubijeno pet novinara

U napadu na televizijsku stanicu Salahedin u iračkom gradu Tikritu ubijeno je pet novinara.

Zvaničnici tvrde da su ubijeni glavni urednik vijesti, lektor, producent, voditelj i menadžer arhive. Dodatnih pet zaposlenih je ranjeno.

Dvojica bombaša samoubica aktivirala su eksploziv, a drugu dvojicu usmrtile su snage sigurnosti.

Napad se dogodio u ponedjeljak popodne kada su naoružani napadači upali u zgradu u centralnom Tikritu, oko 170 kilometara sjeverno od iračke prijestonice Bagdad, nakon velike eksplozije na ulazu u zgradu, saopćio je izvor pod uvjetom da ostane anoniman.

Žestoki sukobi su izbili između napadača i čuvara zgrade. Zgrada se zapalila i oblak crnog dima se nadvio nad mjestom napada, prenijela je Xinhua.

Tokom protekle godine novinari su bili meta napada u Iraku. Prije više od sedam dana naoružani ljudi ubili su voditeljicu Navras el-Nuaimi u sjevernom Iraku.

U manje od tri mjeseca u Tikritu je ubijeno 14 novinara.

Tikrit, prijestolnica većinski sunitske pokrajine Salahedin, rodni je grad bivšeg predsjednika Sadama Huseina.

Irak svjedoči najgorem nasilju u posljednjih nekoliko godina. Prema procjenama UN-a, 8.109 Iračana i 952 pripadnika iračkih sigurnosnih snaga su ubijena od januara do novembra ove godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije