Ila: Zatvor u kojem će služiti Breivik
Norveški masovni ubica Anders Behring Breivik osuđen je na 21 godinu zatvora koje će provesti u Ila-i u blizini Osla, norveške prijestolnice. Breivik već godinu dana boravi u ovom strogo čuvanom zatvoru, s najstriktnijim režimom za zatvorenike u Norveškoj.
Iz zatvora su saopćenjem obavijestili javnost da će Breivik u početku biti potpuno izoliran od kontakta s ostalim zatvorenicima. Umjesto toga, viđat će samo zatvorsko osoblje, a pravo na posjet imat će jednom sedmično, u periodu od sat vremena
Ila je institucija u kojoj su zatvoreni samo muški osuđenici i u kojoj se nalaze najopasniji ljudi Norveške: među prijašnjim zatvorenicima bio je Varg 'Greven' Vikernes, muzičar koji je ubio člana benda u kojem je svirao i zapalio neke od historijskih crkvi u Norveškoj početkom '90-tih, za što je odslužio 16 godina. Međutim, kako BBC piše, ovaj zatvor razlikuje se od većine drugih sličnih objekata na zapadu Evrope: osoblje čine i muškarci i žene, a niko od njih ne nosi oružje.
A Breivik će 'na raspolaganju' imati tri ćelije, kao 'kompenzaciju' što mu je zabranjen pristup aktivnostima koje vode drugi zatvorenici, objašnjava glasnogovornica zatvora Ellen Bjercke. Svaka od ćelija je veličine osam kvadratnih metara: jedno je spavaća soba, jedno je soba za vježbanje dok je treća soba za 'studije' s laptopom koji je fiksiran za stol – kompjuter nije konektovan na internet kako bi se spriječila komunikacija s vanjskim svijetom.
Fitnes, TV, knjige...
Bjercke dodaje da ne vjeruje da će Breivik ikada dobiti slobodan pristup internetu. Čak iako se masovni ubica kvalifikuje za edukacione aktivnosti, bit će mu dopušteno da koristi samo specijalni server kojim upravlja zatvorsko osoblje uz upotrebu brojnih filtera.
Breivikovi advokati ističu kako on planira nastaviti pisati manifesto, koji je objavio na internetu prije napada, i to tako što će pisati knjige. Također, kao zatvorenik Breivik ima pravo pisati pisma vanjskom svijetu koliko god želi.
„Ali, mi provjeravamo sve i ako nađemo nešto čime se krši zakon ili podstiče kriminal, naravno da to zaustavljamo“, poručuje glasnogovornica zatvora.
Pogled iz ograđenog vanjskog prostora
Jedinu razliku koju je Breivik primijetio nakon povratka sa suda jeste promjena u njegovom režimu. Dok mu se sudilo, Breivik je imao mogućnost da vrijeme provodi kako želi, ali, kao osuđenik, svako jutro će se, npr, morati probuditi u 07.00 sati. No, moći će odlučiti kada želi poći u krevet jer u ovom zatvoru nema pravila o 'gašenju svjetla'
Ukoliko želi boraviti na čistom zraku, Breivik ima pristup vanjskom prostoru koji je ograđen visokim betonskim zidovima i bodljikavom žicom. Kad se želi opustiti, ima TV set i može naručiti knjige iz zatvorske biblioteke koja je dio 'javne bibliotekarske mreže'. Može čitati što hoće sem, ističe Bjercke, knjiga koje su tzv. sigurnosna prijetnja. Na pitanje da li će moći igrati videoigrice, ona odgovara da je to odluka policije, ali sumnja da će se to desiti.
Kako je već navedeno, Breivik se neće susretati sa zatvorenicima iz drugih krila. Ipak, ukoliko se odluči da je to sigurno, moći će se sresti sa zatvorenicima iz krila u kojem je i sam smješten. Zatvorenici poput Breivika najviše se, pak, sreću sa službenicima zatvora i imaju više šansi da rade, da se educiraju i sl. „Ideja je da se poveća kontakt s osobljem čiji je radni zadatak da osuđenika održe aktivnim, rade fizičku vježbu s njim i razgovaraju“, rekla je Bjercke.
Ambicija čelništva Ila-e jeste da se Breivik prebaci u odjeljenje gdje će imati kontakt s drugim osuđenicima. U tim odjeljenjima postoje škole gdje je moguće dobiti od osnovnog do univerzitetskog obrazovanja, veliku prostoriju za vježbanje i nude mogućnost zaposlenja za zatvorenike – rad u proizvodnji namještaja, šešira, rukavica...
„Želim to objasniti ovako: on je ljudsko biće“, kazal je Bjercke. „On ima ljudska prava, ovdje vlada režim humanog zatvora.“
Soba za vježbanje
Historija Ila-e
Osnovana kao zatvor za žene, Ila je bila koncentracioni logor tokom nacističke okupacije Norveške '40-tih godina prošlog vijeka. Obnovljena, Ila ima 12 krila i u njoj mogu biti smještena 124 zatvorenika koje nadgleda 230 službenika zatvora.
Posljednji put je zatvorenik pobjegao iz Ile 2004, ali je uhvaćen u roku od nekoliko minuta. Iako čuvari nisu naoružani, imaju pristup 'palicama' i mogu koristiti suzavac.
„U ovom sam poslu 30 godina i nikad nisam vidjela da je neko koristio suzavac“, kaže Bjercke i dodaje da bi u situaciji u kojoj je potrebno oružje zatvor pozvao policiju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.