Haos u Turskoj: 27 mrtvih, stotinu povrijeđenih u eksploziji u Surucu (FOTO)
Nekoliko osoba je poginulo, a veći broj je ranjenih u jakoj eksploziji koja je danas odjeknula u turskom pograničnom gradu Surucu, javlja Anadolu Agency (AA).
Lokalni izvori javljaju da se eksplozija desila u dvorištu općinskog Doma kulture i da je u eksploziji bilo više poginulih i ranjenih osoba. Na mjesto eksplozije stigle su brojne policijske ekipe i ekipe hitne medicinske pomoći koje prevoze stradale u obližnju bolnicu.
Do sada nema zvaničnih saopćenja o broju stradalih. Vjeruje se da je poginulo 27 osoba, a povrijeđeno više od stotinu.
Al Jazeera javlja kako se eksplozija dogodila tokom konferencije upriličene povodom otvaranja centra kulture. Ova fotografija iz centra je navodno objavljena nekoliko minuta prije eksplozije.
#Suruç Amara Kültür Merkezi'ndeyiz#Kobanedeyiz pic.twitter.com/HAa5I8kyyr
— Sosyalist Gençlik (@sgdf_basin) July 20, 2015
Također, Al Jazeera prenosi kako je među mrtvima navodno pronađeno i tijelo bombaša samoubice.
#Turkey update: More than 20 dead, 30 wounded in #Suruc blast - Via @ecetoksabay. Poss suicide attack acc governor. pic.twitter.com/SFdoiQSjDm
— José Miguel Sardo (@jmsardo) July 20, 2015
Grad Suruc se nalazi u južnoj turskoj regiji Sanliurfa i u neposrednoj blizini sirijske granice i sirijskog grada Kobanija.
Ovaj grad je stjecište desetina hiljada sirijskih izbjeglica koje baš tu prelaze na teritoriju Turske. U gradu su već nekoliko mjeseci na sceni pojačane mjere sigurnosti jer se u sirijskom pograničnom pojasu vode oružani sukobi između snaga terorističke organizacije ISIS i lokalnih sirijskih i kurdskih opozicionih snaga.
#Turkey: Bomb blast kills at least 10 at #Suruc cultural center near #Syria Border. Videos:pic.twitter.com/odJmzXGlz8pic.twitter.com/SFdoiQSjDm
— José Miguel Sardo (@jmsardo) July 20, 2015
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.