Grčka čeka ministarski odgovor iz Brisela

Radiosarajevo.ba
Grčka čeka ministarski odgovor iz Brisela

U Briselu se danas, 20. februara, sastaju ministri finansija eurogrupe koji će razgovarati o stanju u Grčkoj. Također bi trebalo da se odluči hoće li Grčkoj biti isplaćen drugi paket pomoći od 130 milijardi eura.

Predsjedavajući eurogrupe, luksemburški premijer Jean Claude Juncker, uvjeren je da će danas doći do dogovora o isplati pomoći Grčkoj, a sličan stav iznijela je i vlada Italije, nakon što je održana telefonska konferencija između Rima, Berlina i Atine, piše Deutsche Welle.

Bankrot je (ne)moguće izbjeći

Njemačka kancelarka Angela Merkel je na svojoj internet stranici tokom vikenda iznijela kako se mora pozitivno gledati na diskusiju koja se razvila o "grčkom pitanju". U politici EU postoji mnogo rasprava o tome kojim putem bi trebalo krenuti, tvrdi Merkel i dodaje:

"Upravo zato što žustro diskutujemo, znači da Evropi želimo sve najbolje."

Ne raspravlja se samo u EU o tome da li je moguće spasiti Grčku bankrota, o toj temi se rasprave vode i unutar same Njemačke. Upravo je njemački ministar finansija Wolfgang Schäuble, prije nekoliko dana izazvao špekulacije kako je nemoguće izbjeći bankrot; on je rekao kako EU "ne može sipati svoju pomoć u bure bez dna". Reagovao je i francuski premijer Francois Fillon koji je rekao da bi bankrot bio dramatičan razvoj situacije ne samo za Grčku, nego i za EU.


Angela Merkel i Wolfgang Schäuble

Bivši potpredsjednik Evropske komisije Günther Verheugen također je kritikovao izjave njemačkog ministra finansija, jer on smatra da će Grčka ostati članica eurozone.

"Vjerujem kako bi to bilo poželjno. Moj osjećaj mi govori da ne možemo jednu naciju tretirati kao da je to nacija kriminalaca. Ovdje se ne radi o tome da se Grčka kazni, nego da se toj zemlji pomogne da izađe iz krize", kaže Verheugen.

Grčka vlada je tokom proteklog vikenda sazvala još jednu sjednicu na kojoj se razgovaralo o dodatnm mjerama štednje. EU zahtijeva da se uštedi još 325 miliona eura prije nego što se odobri drugi paket pomoći. Uštede će se najvjerovatnije ostvariti tako što će biti smanjene penzije. Bivša ministrica vanjskih poslova Grčke, Dora Bakoyannis ističe kako EU nedovoljno cijeni napore vlade u Atini.

Život na ulici

"Nije to lako. Cijeli narod trpi posljedice mjera štednje. Imamo milion nezaposlenih. Po prvi put u Atini vidite ljude koji žive na ulici. Vjerujem kako naši njemački partneri uviđaju da se ni od jedne nacije ne traži toliko puno u tako kratkom vremenu kao od Grčke."

Prema analizi tzv. Trojke, koju čine eksperti Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF-a,dosadašnje mjere vlade u Atini nisu dovoljne da bi Grčka mogla sama da vraća svoje dugove. Još uvijek je nejasno da li će privatne banke ovoj zemlji oprostiti dio dugova od oko 100 milijardi eura. Međunarodno udruženje banaka IIF, koje je proteklih nedjelja pregovaralo s vladom u Atini, još se nije izjasnilo o tome, zaključuje Deutsche Welle.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije