Godinu dana kasnije: Objavljen audio snimak implozije podmornice Titan

1
Radiosarajevo.ba
Godinu dana kasnije: Objavljen audio snimak implozije podmornice Titan
Foto: Unilad / Podmornica Titan

Više od godinu dana nakon velike tragedije, Američka okeanska uprava (NOAA) objavila je zastrašujući audio snimak trenutka kada je podmornica Titan implodirala, usmrtivši svih pet putnika.

Prema službenim informacijama, zvuk implozije označava trenutak kada je podmornica implodirala, neposredno prije nego što je došla do olupine Titanica na dnu Sjevernog Atlantskog oceana, 18. juna 2023. godine.

Audio zapis, koji nikada prije nije objavljen, bilježi statički šum koji prelazi u snažnu eksploziju, zatim tutnjanje, i nakon nekoliko sekundi sve postane tiho... Zastrašujući 20-sekundni zapis nesreće snimio je pasivni akustički recorder postavljen 900 milja (1448 kilometara) udaljen od mjesta na kojem je podmornica OceanGate popustila pod pritiskom vode.

Potresni detalji tragedije u bh. komšiluku: Tijelo dječaka (15) pronašla majka

Potresni detalji tragedije u bh. komšiluku: Tijelo dječaka (15) pronašla majka

Američka obalna straža izjavila je da je ovaj audio zapis 'akustički potpis za koji se pretpostavlja da je implozija podmornice Titan'. Svi putnici u podmornici — suosnivač i CEO OceanGate Stockton Rush, britanski milijarder Hammish Harding, francuski istraživač Paul-Henry Nargeolet i otac i sin Shahzada i Suleman Dawood — poginuli su u ovoj eksploziji.

Putovanje podmornicom koštalo je do 250.000 dolara, a tokom 2021. i 2022. godine podmornica je ostvarila 23 zaranjanja, od kojih je 13 uspješno stiglo do olupine Titanica. Međutim, ta zaranjanja nisu bila bez problema.

Zapisnici o zaranjanjima bilježe 118 tehničkih kvarova, uključujući otkazivanje pogonskih motora, zatajenje baterija, a jednom je čak otpala prednja kupola podmornice. Istraga se fokusirala na zaranjanje iz 2022. godine, kada je putnik Fred Hagen čuo "uznemirujući" zvuk dok se podmornica vraćala na površinu. "Još smo bili pod vodom i čuo se veliki prasak ili zvuk pucanja", izjavio je Hagen. "Svi smo bili zabrinuti da je možda nastala pukotina u trupu podmornice".

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije