Drže oprezni optimizam: Kushner i Witkoff stigli u Egipat na ključne pregovore o Gazi

0
Anadolija
Drže oprezni optimizam: Kushner i Witkoff stigli u Egipat na ključne pregovore o Gazi
Foto: Screenshot / Jared Kushner i Steve Witkoff

Izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za Bliski istok Steve Witkoff i njegov zet i savjetnik za Bliski istok Jared Kushner stigli su u srijedu, 8. oktobra, u Egipat kako bi se pridružili pregovorima o primirju u Gazi, izvještavaju izraelski mediji.

"Izaslanik predsjednika Trumpa Steve Witkoff i Jared Kushner stigli su u Sharm El-Sheikh kako bi se pridružili pregovorima o sporazumu o oslobađanju zarobljenika i okončanju rata u Gazi“, rekao je Channel 12.

Međutim, nije bilo potvrde njihovog dolaska iz američkih ili egipatskih izvora.

Semir Efendić za Radiosarajevo.ba: "Ideologija kojoj robuje Max Primorac učestvovala u Holokaustu"

Semir Efendić za Radiosarajevo.ba: "Ideologija kojoj robuje Max Primorac učestvovala u Holokaustu"

U utorak se Trump sastao sa svojim najvišim timom za nacionalnu sigurnost kako bi razgovarali o napretku pregovora o Gazi prije nego što su Witkoff i Kushner otputovali u Egipat, izvijestio je Axios.

Pozivajući se na dva izvora upoznata sa sastankom, Axios je rekao da su Kushner i Witkoff otputovali u Sharm El-Sheikh u utorak i da će stići u srijedu ujutro.

Izraelska vojska ponovo presrela brodove Flotile slobode za Gazu: Vojnici puškama uništili kamere

Izraelska vojska ponovo presrela brodove Flotile slobode za Gazu: Vojnici puškama uništili kamere

Prema izvještaju, visoki američki zvaničnici izrazili su oprezni optimizam u pogledu šansi za postizanje dogovora ove sedmice i naglasili da Kushner i Witkoff neće napustiti Egipat bez sporazuma o oslobađanju talaca i okončanju rata.

Katarski premijer Šeik Mohammed bin Abdulrahman Al Thani otputovat će u srijedu u Sharm El-Sheikh kako bi se pridružio pregovorima o prekidu vatre u Gazi između palestinske grupe Hamas i Izraela.

Hamas i Izrael su u utorak održali drugi dan indirektnih pregovora u Sharm El-Sheichu kako bi postigli prekid vatre i razmjenu zatvorenika u okviru Trumpovog plana za Gazu.

Trump je 29. septembra predstavio prijedlog od 20 tačaka koji uključuje oslobađanje svih izraelskih zarobljenika u zamjenu za palestinske zatvorenike, prekid vatre, razoružanje Hamasa i obnovu Gaze. Hamas je u principu pristao na plan.

Izraelska vojska je od oktobra 2023. ubila skoro 67.200 Palestinaca, većinom žena i djece, u Gazi. Nemilosrdno bombardovanje učinilo je enklavu gotovo nenastanjivom i dovelo je do masovnog raseljavanja, gladi i širenja bolesti.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije