Diskriminacija muslimana u Evropi
Muslimanke ne dobijaju posao, djevojke ne mogu u školu zbog marama, a muškarci mogu biti otpušteni zbog brade. I sve to u demokratskoj i multikulturalnoj Evropi čije političke stranke, prema navodima Amnesty Internationala, u izbornoj utrci nerijetko hrabre predrasude prema muslimana.
Ista
organizacija danas je u izvještaju osudila diskriminaciju muslimana u zemljama
kao što su Francuska i Belgija; Amnesty upozorava i na političku eksploataciju "predrasuda".
Negativni stereotipi
U izvještaju, koji je pored Belgije i Francuske, fokusiran na Španiju, Holandiju i Švicarsku, Amnesty International poziva vlade Evrope "da urade više na suočavanju sa negativnim stereotipima o muslimanima, koji potpiruju diskriminaciju, prvenstveno u obrazovanju i poslovnom svijetu".
"Umjesto da osude te predrasude, političke stranke ih ohrabruju u utrci za izborne glasove", ocijenio je Marco Perolini iz Amnestyja, prenijela je Al Jazeera. "Muslimanke odbijaju zaposliti, a muslimanske djevojke ne mogu ići u školu samo zato što nose tradicionalnu odjeću poput marame. Muškarce mogu otpustiti zbog nošenja brade koje se povezuje s islamom."
U Francuskoj, Belgiji i Holandiji poslodavcima je dopuštena (čime se krše evropski zakoni) diskriminacija muslimana pod izlikom da će "religiozni ili kulturni simboli iritirati klijente ili kolege", bilježi ova organizacija za zaštitu ljudskih prava.
Sve više nezaposlenosti
Perolini
dodaje da se evropsko zakonodavstvo u ovom području "čini nedjelotvornim,
jer bilježimo sve višu stopu
nezaposlenosti među muslimanima, posebno kod muslimanki stranog porijekla."
U izvještaju naslovljenom "Izbor i predrasude: diskriminacija muslimana u Evropi" i objavljenom dva dana nakon historijskog rezultata krajnje desnice u Francuskoj, Amnesty insistira na činjenici da je "nošenje simbola, vjerske ili kulturne odjeće dio prava na slobodu izražaja".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.