Delta soj uzima maha: U Europi će do 1. decembra biti 236.000 mrtvih
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) očekuje da će od kraja augusta do 1. decembra u Europi biti 236.000 smrtnih slučajeva povezanih s COVID-19, rekao je regionalni direktor WHO-a za Europu Hans Kluge na konferenciji za novinare u Kopenhagenu u ponedjeljak.
Broj smrtnih ishoda COVID-19 porastao je za 11 posto samo prošle sedmice, rekao je Kluge.
Crno predviđanje dolazi iz Instituta za zdravstvenu metriku i procjenu Univerziteta Washington u Seattleu.
Uzbuna u Irskoj: Dronovi krenuli na avion u kojem je bio Volodimir Zelenski
Porast oboljelih je izazvala visoko zarazna delta varijanta, ublažavanje mnogih javnozdravstvenih mjera u brojnim zemljama i znatni rast broja putovanja tokom ljeta, rekao je, prenosi direktno.hr.
"Došlo je do naglog rasta broja novozaraženih, posebno na Balkanu, Kavkazu i u Središnjoj Aziji", dodao je Kluge.
Prema definiciji WHO-a, europsku regiju čine 53 zemlje u Europi, na Kavkazu i u Srednjoj Aziji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.