Blinken kritikovao Izrael kao nikada do sada
Američki državni sekretar Antony Blinken, u svojoj najoštrijoj javnoj kritici izraelskog vođenja rata protiv Hamasa u južnoj Gazi, rekao je da postoji jaz između deklariranih namjera vlade da zaštiti civile i žrtava.
"Dok smo ovdje skoro sedmicu dana u ovoj kampanji na jugu... i dalje je imperativ da Izrael stavi premiju na zaštitu civila", rekao je Blinken na konferenciji za novinare nakon sastanka s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Cameronom u Washingtonu.
"I ostaje jaz između... namjere da se zaštite civili i stvarnih rezultata koje vidimo na terenu", rekao je on.
Sin Milorada Dodika otkrio šta mu je obećao Donald Trump Jr.
Izrael kaže da mora zbrisati militantnu grupu Hamas nakon napada na Izrael prije dva mjeseca i da čini sve što je moguće kako bi se civili sklonili od opasnosti, uključujući upozorenja o vojnim operacijama.
Više od 17.170 Palestinaca je ubijeno, a 46.000 ranjeno, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, od 7. oktobra, kada je Izrael počeo bombardirati Gazu kao odgovor na prekogranični napad Hamasovih militanata koji kontroliraju enklavu.
Biden pričao s Netanyahuom: 'Ključno je odvojiti stanovnike Gaze od Hamasa'
U napadu Hamasa ubijeno je 1.200 ljudi, a 240 ljudi je oteto kao taoci, prema izraelskim podacima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.