Bijela kuća: Šaljemo municiju i vojnu opremu u Izrael

4
Radiosarajevo.ba
Bijela kuća: Šaljemo municiju i vojnu opremu u Izrael
Foto: EPA-EFE / Izraelski napad na Gazu

SAD su već počele isporučivati potrebnu municiju i vojnu opremu Izraelu, potvrdila je Bijela kuća. Pentagon  istovremeno, kako tvrde, pregledava svoje zalihe kako bi vidio što se još može poslati Izraelu dok ratuje s Hamasom.

John Kirby, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost potvrdio je da je prva serija vojne pomoći već krenula u Izrael.

"Očekujemo da će biti dodatnih zahtjeva za sigurnosnu pomoć za Izrael jer nastavljaju trošiti municiju u borbama. Ostat ćemo u korak s njima pazeći da ispunjavamo njihove potrebe najbolje što možemo i što je brže moguće", rekao je Kirby.

Prvi snimak kako Fikret Hadžić Hadžija nakon 24 godine izlazi na slobodu

Prvi snimak kako Fikret Hadžić Hadžija nakon 24 godine izlazi na slobodu

Također, Njemačka, SAD, Britanija, Francuska i Italija objavile su kasno navečer u ponedjeljak zajedničku izjavu u kojoj potvrđuju svoju solidarnost s Izraelom, nakon terorističkih napada islamističke palestinske organizacije Hamasa. Zajedno su izrazili "stalnu i jedinstvenu podršku" Izraelu "i nedvosmislenu osudu Hamasa i njegovih užasnih terorističkih djela".

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da će pet zemalja "osigurati da Izrael može obraniti sebe i svoje građane od gnusnih napada", napisao je na platformi X, ranije poznatoj kao Twitter.

Scholz i francuski predsjednik Emmanuel Macron razgovarali su telefonom s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, britanskim premijerom Rishijem Sunakom i italijanskom premijerkom Giorgiom Meloni i ponovili svoju podršku Izraelu.

Uživo: Izvedeni unakrsni artiljerijski napadi između Sirije i Izraela

Uživo: Izvedeni unakrsni artiljerijski napadi između Sirije i Izraela

U zajedničkoj izjavi pet zemalja kaže se: "Svi mi priznajemo legitimne težnje palestinskog naroda i podržavamo jednake mjere pravde i slobode za Izraelce i Palestince. Ali ne griješite: Hamas ne predstavlja te težnje, i on ne nudi ništa za palestinski narod osim više terora i krvoprolića."

Petorka bi "podržala Izrael u njegovim naporima da obrani sebe i svoj narod od takvih zločina. Nadalje naglašavamo da ovo nije trenutak da bilo koja strana neprijateljski nastrojena prema Izraelu iskoristi ove napade za traženje prednosti".

U nadolazećim danima djelovat će ujedinjeno i koordinirano kako bi osigurali da se Izrael može obraniti i na kraju stvoriti uslove za mirnu i integriranu regiju Bliskog istoka, obećali su.

"Jasno dajemo do znanja da terorističke akcije Hamasa nemaju opravdanja, nemaju legitimiteta i moraju biti univerzalno osuđene", stoji u priopćenju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije